21 Март, 2018
0.0633

Бил Гејтс инвестира 80 милиони долари во паметен град

Објавено во: Стил 14 Ноември, 2017

Група поврзана со инвестициската компанија на Бил Гејтс има инвестирано 80 милиони долари во проект за паметен град крај Феникс, Аризона.

Паметниот град Белмонт ќе биде дизајниран со автономни возила, со голема брзина дигитални мрежи, центри за податоци, нови производствени технологии и автономни логистички центри, соопштува CNN Money.

Не е јасно со колку доколку поранешниот извршен директор на Microsoft Гејтс, кој е сопственик на компанијата-мајка на проектот, Cascade Investment, ќе учествува во директно во проектот.

Belmont Partners, со седиште во Аризона инвестициска група за недвижности, која раководи со проектот, соопшти дека новото паметно гратче ќе биде со слична големина со најблискиот Темпе, Аризона, со население од 182 000 луѓе.

"Изградбата на инфраструктура од иднината на зелено е далеку полесно и поекономично од модернизацијата на постоечка градска мрежа", рече во изјавата портпаролот на компанијата Грејди Гамаж.

Аризона има репутација на држава отворена за технологија. Неколку главни играчи во автономниот автомобил - Waymo, Uber и Intel - ги тестираат своите иновации овде.


Можеби ќе ве интересира

Љубовницата на Путин и можеби првата дама на Русија го одвлече вниманието на руските избори

Љубовницата на Путин и можеби првата дама на Русија го одвлече вниманието на руските избори

(ВИДЕО) Запрепастувачки навики: Запознајте го парот кој е опседнат со штедење

(ВИДЕО) Запрепастувачки навики: Запознајте го парот кој е опседнат со штедење

Легендарниот Ринго Стар стана витез

Легендарниот Ринго Стар стана витез

ИНТЕРВЈУ- СВЕТА БОГОВА-ЈОВАНОВСКА: Јавно и гласно зборуваме за проблемите во нашиот свет

ИНТЕРВЈУ- СВЕТА БОГОВА-ЈОВАНОВСКА: Јавно и гласно зборуваме за проблемите во нашиот свет

ЈОВАНА ЗУКА: Не постои уметност без бизнис

ЈОВАНА ЗУКА: Не постои уметност без бизнис

Младата балерина Стефанија Гаштарска: Чувството да се игра на сцената на Бољшој е неописливо

Младата балерина Стефанија Гаштарска: Чувството да се игра на сцената на Бољшој е неописливо

Популарната манекенка Цеце Георгиев ќе стане мајка

Популарната манекенка Цеце Георгиев ќе стане мајка

ГИТАРСКИОТ ВИРТУОЗ СТЕФАНОВСКИ ПРИРЕДИ НАСТАН ШТО ЌЕ СЕ ПАМЕТИ: И три концерти од Влатко се малку

ГИТАРСКИОТ ВИРТУОЗ СТЕФАНОВСКИ ПРИРЕДИ НАСТАН ШТО ЌЕ СЕ ПАМЕТИ: И три концерти од Влатко се малку

(ГАЛЕРИЈА) ЕНЕРГИЧЕН НАСТАП НА МАРИЈА ШЕРИФОВИЌ ВО СКОПЈЕ: Нема да чекаме 15 години за нов концерт

(ГАЛЕРИЈА) ЕНЕРГИЧЕН НАСТАП НА МАРИЈА ШЕРИФОВИЌ ВО СКОПЈЕ: Нема да чекаме 15 години за нов концерт