14 Јули, 2020
0.0457

Бочварски: Уште една текстилна работничка заболена, 250 одат на годишен одмор

Објавено во: Македонија 03 Јуни, 2020

Благој Бочварски, градоначалникот на Штип, денеска по средбата со вицепремиерот Бујар Османи, објави дека уште една текстилна работничка во градот е позитивна на тестот за Ковид-19 и дека во меќувреме е затворена уште еден голем конфекциски капацитет со што бројката е официјално шест фабрики кои не работат.

- Оваа конфекција има околу 250 вработени, ќе бидат ставени на тестирање, мора а задолжително да бидат во домашна изолација. На годишен одмор се пуштени по разговорот со сопственикот на конфекцијата. Ќе има влијание на локалниот развој, но силно може да ја погоди економијата и самиот вирус. Разговаравме со сопствениците,. подобро е една недела да бидат дома на домор. Сите вработени во текстилните фабрики да соработуваат со здравствените работници и да дозволат да се тестираат, рече Бочварски.

Градоначалникот потврди дека тестирањето ќе продолжи и во петок и покрај тоа што на истиот ден е верскиот празник Духовден.


Можеби ќе ве интересира

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Познато како ќе работат базените и плажите

Познато како ќе работат базените и плажите

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти