31 Март, 2020
0.0320

Борисов од Давос со пораки за Димитров

Објавено во: Економија 21 Јануари, 2020

Со министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија Никола Димитров разговаравме за нашето заедничко претседателство на Берлинскиот процес. 

Разговаравме и за позитивниот развој на нашите билатерални односи од склучувањето на Договорот за пријателство, соседство и соработка. Очекувам работата на заедничката мултидисциплинарна комисија меѓу двете држави да продолжи во конструктивен дух и да не биде под влијание на политичката состојба и напнатата предизборна состојба во Република Северна Македонија, соопшти бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешната средба со шефот на дипломатијата Никола Димитров во Давос каде се одржува Светскиот економски форум.

Меѓудругото, Борисов кажал и дека Бугарија останува на ставот за поддршка на Македонија за отпочнување на пристапните преговори со ЕУ.


Фото: Фејсбук профил на Бојко Борисов

Можеби ќе ве интересира

Јавната администрација куртули, функционери на минималец, половина плата за тие што изгубиле работа

Јавната администрација куртули, функционери на минималец, половина плата за тие што изгубиле работа

ЕКСКЛУЗИВНО: За фирмите субвенции за секој вработен, за функционерите само минимална плата во април и мај

ЕКСКЛУЗИВНО: За фирмите субвенции за секој вработен, за функционерите само минимална плата во април и мај

Раст на цените го прекина тргувањето на Македонска берза

Раст на цените го прекина тргувањето на Македонска берза

ИНВЕСТИЦИИ, ЕВТИНИ КРЕДИТИ И ИЗВОЗ - бизнисот кажа што ќе ни донесе НАТО

ИНВЕСТИЦИИ, ЕВТИНИ КРЕДИТИ И ИЗВОЗ - бизнисот кажа што ќе ни донесе НАТО

Во живо: Прес конференција на премиерот Спасовски - нови економски мерки

Во живо: Прес конференција на премиерот Спасовски - нови економски мерки

Гувернерката Бежоска за Фактор: Остануваме на препораката банките да не делат дивиденди

Гувернерката Бежоска за Фактор: Остануваме на препораката банките да не делат дивиденди

ГРАЃАНИТЕ ДА НЕ СЕ ИСКЛУЧУВААТ ОД СТРУЈА, ПАРНО И ВОДА - Регулаторна преговара за рати за режиските трошоци

ГРАЃАНИТЕ ДА НЕ СЕ ИСКЛУЧУВААТ ОД СТРУЈА, ПАРНО И ВОДА - Регулаторна преговара за рати за режиските трошоци

Акционерите на Комерцијална Банка сепак ќе добијат дивиденда за 2019

Акционерите на Комерцијална Банка сепак ќе добијат дивиденда за 2019

НИКОЈ СЕГА НЕ МИСЛИ НА ПЛАЖА - не се купуваат нови аранжмани, резервираните зависат од можните мерки

НИКОЈ СЕГА НЕ МИСЛИ НА ПЛАЖА - не се купуваат нови аранжмани, резервираните зависат од можните мерки