22 Јануари, 2020
0.0159

Бразил не може да се справи со пожарите?

Објавено во: Свет 22 Август, 2019

Владата во Бразил има недостиг од средства за борба против шумските пожари во Амазонија.

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ова го изјави денеска и додаде дека сателитските снимки покажале дека прашумите во бразилскиот дел на Амазонија оваа година се зафатени од рекорден број пожари.

Тој исто така негираше дека некогаш рекол дека невладини организации ги подметнале пожарите во шумите, укажувајќи дека зборувал само за лично сомневање.

Медиумите претходно објавија дека Болсонаро изјавил дека невладини организации ги подметнуваат пожарите во Амазонија, со цел да ја дискредитираат неговата Влада откако им ги намалил финансиите.

Бразилската вселенска агенција неодамна објави дека бројот на пожари во Амазонија е зголемен за 83 отсто во однос на лани.

Активистите, пак, тврдат дека неговите коментари се апсурден обид да го оттргне вниманието од проблемот за невниманието кон шумите.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОГРОМНИ БРАНОВИ: Осум жртви во поплавите во Шпанија

(ВИДЕО) ОГРОМНИ БРАНОВИ: Осум жртви во поплавите во Шпанија

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЕРУСАЛИМ: Макрон избрка израелски полицајци

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЕРУСАЛИМ: Макрон избрка израелски полицајци

(ФОТО+ВИДЕО) Вакво снежно невреме немало 50 години

(ФОТО+ВИДЕО) Вакво снежно невреме немало 50 години

Принцот од Саудиска Арабија го хакирал телефонот на Џеф Безос

Принцот од Саудиска Арабија го хакирал телефонот на Џеф Безос

Корона вирусот ги „залула“ берзите: Акциите во скок по големиот пад

Корона вирусот ги „залула“ берзите: Акциите во скок по големиот пад

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“

Седум клучни работи кои треба да ги знаете за мистериозниот коронавирус поради кој светот е на готовс

Седум клучни работи кои треба да ги знаете за мистериозниот коронавирус поради кој светот е на готовс

Зимата во Европа заврши?

Зимата во Европа заврши?

ЦЕНИ ОД КОИ БОЛИ ГЛАВА: Сместувањето во Давос оган и пламен

ЦЕНИ ОД КОИ БОЛИ ГЛАВА: Сместувањето во Давос оган и пламен