14 Јуни, 2021
0.0243

Брегу: Расте поддршката на граѓаните на Западен Балкан за интеграцијата во ЕУ

Објавено во: Мои пари 10 Јуни, 2021

Поддршката на граѓаните на државите од Западен Балкан за интеграција во Европската унија годинава е порсната во однос на лани и таа сега изнесува 62 отсто, наместо минатогодишните 59 насто.

Ова денеска во Тирана го изјави генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС) Мајлинда Брегу, на состанокот на лидерите на Западен Балкан и комесарот за проширување на ЕУ Оливер Вархеи, соопшти РСС.

Таа додаде дека според годинешниот Евробарометар, кој наскоро треба да биде објавен, поддршката на граѓаните и стопанските субјекти за регионалната соработка е уште поголема и таа изнесува 77 отсто кај граѓаните, односно 69 насто меѓу стопанствеиците.

Брегу побара порешително дејствување за да се оствари целта Заеднички регионален пазар (ЗРП), кој беше потврден како цел од Берлинскиот процес пред седум месеци на Самитот во Софија, каде што лидерите на земјите од регионот, меѓу кои и на Северна Македонија, усвоија и Акциски план за спроведување на ЗРП.

„Одалеченоста помеѓу визијата и планот за вистински заеднички регионален пазар во стварноста, бара порешително дејствување. Да останеме вдахновени од регионалната спогодба за намалување на цените на роамингот кој во целост ќе биде реализиран на 1-ви јули, кога Западен Балкан ќе стане регион без роаминг“ – изјави Брегу.

Можеби ќе ве интересира

Нептун подари 20 Fuego смарт телевизори за да се гледа Македонија на Европско

Нептун подари 20 Fuego смарт телевизори за да се гледа Македонија на Европско

Дрита Ислами, олимписка атлетичарка: „За 10 години ќе бидам пример за сите млади спортистки“

Дрита Ислами, олимписка атлетичарка: „За 10 години ќе бидам пример за сите млади спортистки“

Освежи го летото со Credissimo

Освежи го летото со Credissimo

Срушени државни рекорди на 10.000 метри на HalkEco Скопје Трча 10КМ

Срушени државни рекорди на 10.000 метри на HalkEco Скопје Трча 10КМ

Милион причини за гол на Македонија на Европското првенство - Mozzart за секој гол на Македонија донира милион денари!

Милион причини за гол на Македонија на Европското првенство - Mozzart за секој гол на Македонија донира милион денари!

Промовирана интерактивната книга за деца „Мистериозниот град под калето“ од Александра Тодоровиќ

Промовирана интерактивната книга за деца „Мистериозниот град под калето“ од Александра Тодоровиќ

Аудио опремата на „Теохаров“ е македонска гордост: А, најновите звучници, со потпис на легендата Влатко Стефановски и брендот

Аудио опремата на „Теохаров“ е македонска гордост: А, најновите звучници, со потпис на легендата Влатко Стефановски и брендот

Дали е тешко да се најде работа за време на Ковид пандемијата во ИТ индустријата?

Дали е тешко да се најде работа за време на Ковид пандемијата во ИТ индустријата?

СОС Детско село и Нептун навиваат заедно во недела

СОС Детско село и Нептун навиваат заедно во недела