27 Јануари, 2021
0.0183

ЦАКАЈ: Дискусијата за предвремени избори во Северна Македонија е од многу порано

Објавено во: Балкан 19 Октомври, 2019

Дискусијата за предвремени избори во Северна Македонија е од многу порано, 

вели албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај. 

Тој оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ“.

Додаде дека „во соседната земја“ од поодамна се дискутирало за предвремени парламентарни избори, додавајќи дека предлогот на премиерот Зоран Заев „не е поврзано со одлуката на Советот на Европа“.

„Предлогот за предвремени избори не е последица на одлуката на Советот“, изјави Цакај на прес-конференцијата во Министерството за надворешни работи, одговарајќи на новинарско прашање околу можноста за предвремени избори и во Албанија.

Цакај изјави дека „во Северна Македонија имало ветувања дека овој процес (отворање на преговори) неизбежно ќе се случи“, додека албанската Влада „не го гарантирала тоа“.

Владата на премиерот Еди Рама не чувствува потреба да поднесе оставка. 

Лидерката на третата по големина политичка партија во Албанија, опозициското социјалистичко движење за интеграција (ЛСИ), Моника Круемади, обвини дека „со Еди Рама премиер Европската Унија е невозможна мисија за Албанците“.

Можеби ќе ве интересира

Партијата на шоуменот Слави Трифонов со голема поддршка пред изборите, станува новиот Красимир Каракачанов

Партијата на шоуменот Слави Трифонов со голема поддршка пред изборите, станува новиот Красимир Каракачанов

Србија ќе подели 150.000 празни селски куќи на млади брачни двојки

Србија ќе подели 150.000 празни селски куќи на млади брачни двојки

Американците не сакаат да слушнат за Голема Албанија или Голема Србија

Американците не сакаат да слушнат за Голема Албанија или Голема Србија

ОД ДЕНЕСКА НЕМА ВАКЦИНИРАЊЕ БЕЗ ЗАКАЖАН ТЕРМИН - српската Влада ги повикува граѓаните прво да се регистрираат

ОД ДЕНЕСКА НЕМА ВАКЦИНИРАЊЕ БЕЗ ЗАКАЖАН ТЕРМИН - српската Влада ги повикува граѓаните прво да се регистрираат

За 20.000 евра татко ја продал својата ќерка

За 20.000 евра татко ја продал својата ќерка

Се дозна по чии налог бил прислушуван Вучиќ и каде завршувале транскриптите - еве што кажа раководителот на Управата

Се дозна по чии налог бил прислушуван Вучиќ и каде завршувале транскриптите - еве што кажа раководителот на Управата

Грција регистрира позитивни случаи на новиот сој на граничните премини

Грција регистрира позитивни случаи на новиот сој на граничните премини

БЕШЕ СЕРИОЗНО: Воспаление на целиот абдомен, белите дробови.... - Чеда Јовановиќ прв пат во јавноста по излегувањето од болница

БЕШЕ СЕРИОЗНО: Воспаление на целиот абдомен, белите дробови.... - Чеда Јовановиќ прв пат во јавноста по излегувањето од болница

United Group ја презеде бугарската Нова ТВ

United Group ја презеде бугарската Нова ТВ