04 Март, 2021
0.0235

Целта на книгата „Јас и аутизмот“ е дека никој не заслужува да е дискриминиран за она што е

Објавено во: Мои пари 19 Февруари, 2021

Борбата на родителите на деца со аутизам е како борбата на Сизиф. Очекуваш и се надеваш дека ќе има промена, но тоа не е секогаш така и секој ден почнува одново, вели авторката м-р Аниса Ејуп Беќировиќ-Трпчевска чија книга „Јас и аутизмот“ беше промовирана вчера на фејсбук-страницата на Литература.мк. Станува збор за дело кое е во издание е „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“ и е достапно да се купи во сите книжарници „Литература.мк“ или да се нарача онлајн преку страницата www.literatura.mk.

 
Поднасловот на ова издание е „Водич за преживување за родители на деца со аутизам и посебни потреби“ во кое и самата Беќировиќ-Трпчевска посочува дека целта на ова дело е да покаже дека секое семејство може да биде среќно и не треба да бидеш дел од проблемот туку дел од решението.


 
Онлајн-промоцијата ја водеше уредникот на изданието Филип Видиновски. Беќировиќ-Трпчевска е дипломиран професор по македонски јазик и книжевност, магистер по човечки ресурси, а по раѓањето на нејзиниот син кој е со аутизам се доквалификувала и во сферата на дефектологијата.
 
– Многу од родителите на деца со аутизам, особено во овој тежок период кој го живееме, имаат потреба од некој показател за сите да го најдат своето место под сонцето. Аутизмот, како релативно нов термин во медицинската дијагностика, терминологија и во сите други сфери, раѓа и страв од непознато. Крајниот резултат кај овие семејства е да не живеат на маргините на општеството – истакна Беќировиќ-Трпчевска.
 
Оваа книга е лична заложба на авторката кон овој проблем како и личен тестамент и аманет кон сите останати деца во иднина, да им се дадат права на овие лица како и на секој друг. Таа вели дека во моментов се обидува да биде и адвокат и борец за човекови права со цел да придонесе кон подобар статус на лицата со аутизам.
 
Целата онлајн-промоција на „Јас и аутизмот“ може ја се погледне на овој линк.

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

Светска премиера на Cross Turismo: Практичната верзија на Porsche Taycan

Светска премиера на Cross Turismo: Практичната верзија на Porsche Taycan

Станете виртуелен ренџер и учествувајте во зачувување на загрозени животински видови во африканската савана

Станете виртуелен ренџер и учествувајте во зачувување на загрозени животински видови во африканската савана

Групација Триглав во 2020 година: Успешно работење во исклучително тешка година

Групација Триглав во 2020 година: Успешно работење во исклучително тешка година

Бројот на апликации во Huawei AppGallery речиси двојно зголемен за 1 година

Бројот на апликации во Huawei AppGallery речиси двојно зголемен за 1 година

Осмомартовски шопинг со American Express картичките на Силк Роуд Банка

Осмомартовски шопинг со American Express картичките на Силк Роуд Банка

Екрани насекаде, екрани за сите - Samsung ги претстави новите аудиовизуелни уреди за 2021 година

Екрани насекаде, екрани за сите - Samsung ги претстави новите аудиовизуелни уреди за 2021 година

НОВА ЕКСПОЗИТУРА НА ИУТЕКРЕДИТ ВО СКОПЈЕ

НОВА ЕКСПОЗИТУРА НА ИУТЕКРЕДИТ ВО СКОПЈЕ

Техномаркет денес со големи попусти го отвори својот нов продажен салон во Скопје - Капитол Мол

Техномаркет денес со големи попусти го отвори својот нов продажен салон во Скопје - Капитол Мол

Македонската сликовница „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева е достапна на три континенти

Македонската сликовница „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева е достапна на три континенти