22 Април, 2018
0.0602

ЧЕСТО НЕМАТЕ ВРЕМЕ НО МОРА ДА СЕ ЈАДЕ: За подобра концентрација на работа конзумирајте го ова!

Објавено во: Стил 14 Јули, 2017

Зафатените луѓе често немаат време да каснат на работа. Ако се оставите без храна сепак, нема како да очекувате да бидете енергични и функционални во текот на целиот ден. Се разбира, важно е и што точно да консумирате. Постојат одредени видови храна, кои ја стимулираат мозочната активност и на кои е добро да се посветоте за поголема концентрација.

1. Јаболка

Највкусни плодови кои содржат одредени антиоксиданти, кои имаат и својствата да ја подобруваат меморијата и да го подобруваат фокусот.

2. Авокадо

Корисните масти во авокадото помагаат за функционирањето на мозокот.

3. Лиснат зеленчук

Спанаќот и зелката содржат лутеин, кој исто така ја забрзува мозочната активност. Се препорачува да се консумира по околу 6 милиграми лутеин на ден, што грубо одговара на една чаша варен лиснат зеленчук.

4. Лосос

Омега 3 масните киселини кои се содржат во лососот, се сметаат за "добри" масти. Тие ја стимулираат когнитивната функција и помагаат за полесна асимилација на информации. Важно е да си ги обезбедувате преку храната, бидејќи организмот не може да ги произведува сам.

5. Семки од сончоглед

Задоволете го гласот за нешто солено со излупени семки од сончоглед. Можете да ги додадете и кон салата. Тие се богати со витамин Е, кој е важен за меморијата. Експертите препорачуваат да се јаде по околу една шака на ден.

Можеби ќе ве интересира

Кои состојки се најдобри и најлесни за јадење пред спиење?

Кои состојки се најдобри и најлесни за јадење пред спиење?

Видео: Топ 10 серии наменети за интелигентна публика

Видео: Топ 10 серии наменети за интелигентна публика

Најдобриот саем за љубители на стилизирани мотори - Естетика која исчезнува

Најдобриот саем за љубители на стилизирани мотори - Естетика која исчезнува

Видео: Подводен апартман е новиот хит на Малдивите

Видео: Подводен апартман е новиот хит на Малдивите

Гастрономски експеримент ги спои крофните и бургерите

Гастрономски експеримент ги спои крофните и бургерите

„Исцелител“ најдобар дебитантски филм во Југоисточна Европа

„Исцелител“ најдобар дебитантски филм во Југоисточна Европа

Симптоми кои може да ги препознаете за вишок на шеќер во крвта

Симптоми кои може да ги препознаете за вишок на шеќер во крвта

Колку ќе заработува Роналдо со новиот договор

Колку ќе заработува Роналдо со новиот договор

Чуден експеримент за откажување од цигари

Чуден експеримент за откажување од цигари