23 Април, 2019
0.0208

ДАЛИ ВИ СЕ ВЕРУВА: Милиони луѓе гладуваат во земјата на Ким Џонг Ун?

Објавено во: Свет 06 Март, 2019

Падна производството на храна во Северна Кореја, каде гладуваат милиони луѓе.

Обединетите нации денеска алармираа за овој проблем. Тие предупредија дека производството на храна во Северна Кореја минатата година паднало на најниско ниво во последните 10 години, односно дека милиони луѓе во земјата се гладни. 

На 3,8 милиони луѓе од вкупно 25 милиони итно им е потребна хуманитарна помош, во вредност од 120 милиони долари, објави агенцијата „Ројтерс“.

Северна Кореја со децении наназад се бори со хроничен недостиг на храна поради дисфункционалниот државен систем за споделување оброци и меѓународните санкции наметнати кон земјата поради нуклеарната и ракетната програма на Пјонгјанг.

Лани Пјонгјанг повика на општа битка против големиот топлотен бран, предупредувајќи ја својата мисија при ОН во Њујорк за криза поради недостиг на храна.

Овој топлотен бран, но и бројните тајфуни и поплави, минатата година довеле до намалување на приносот од девет отсто во споредба со 2017 година.

Северна Кореја  и во минатото имала сериозен недостиг од храна, а најтешко било во 1990-тите. Во тие години, иако нема официјални информаиции, се верува дека речиси десет отсто од населението умрело од глад.

Земјата има кратки, дождливи лета, а секое лето има и тајфуни. 

По падот на Советскиот Сојуз, проследен со неколку природни непогоди  државата се соочила со голем глад, што резултирал со смрт на 900.000 до 2 милиони жители.

Можеби ќе ве интересира

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Ќе се намали ли производството на нафта: Колку резерви има од „црното злато“

Ќе се намали ли производството на нафта: Колку резерви има од „црното злато“

ЗОШТО НЕ Е СПРЕЧЕН НАПАДОТ: 10 дена пред Велигден властите во Шри Ланка знаеле дека се планира масакр

ЗОШТО НЕ Е СПРЕЧЕН НАПАДОТ: 10 дена пред Велигден властите во Шри Ланка знаеле дека се планира масакр

(ФОТО) Која е новата прва дама на Украина?

(ФОТО) Која е новата прва дама на Украина?

(ВИДЕО+ФОТО) Фудбалерите на ПСЖ со поддршка за Нотр Дам

(ВИДЕО+ФОТО) Фудбалерите на ПСЖ со поддршка за Нотр Дам

Властите во Шри Ланка идентификуваа еден од бомбашите самоубијци

Властите во Шри Ланка идентификуваа еден од бомбашите самоубијци

(ВИДЕО) Силен земјотрес однесе пет жртви на Филипините

(ВИДЕО) Силен земјотрес однесе пет жртви на Филипините

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи