12 Декември, 2019
0.0156

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

Објавено во: Финансии 15 Јули, 2019


Премиерот Зоран Заев бил притиснат владиниот коалиционен партнер ДУИ да ја постави Анита Ангеловска Бежовска за министер за финансии за на нејзино место да може да биде назначен Фатмир Бесими како гувернер на Народна банка, објави Коха.

Државната комисија за спречување на корупција во порача на Заев дека не може до недоглед да биде и неформален министер за финансии односно дека треба што побргу да назначи опфицијален раководител на тој ресор.

Од друга страна, ДУИ го потсети премиерот дека имаат неформален договор дека во иднина на чело на централната банка треба да застане поранешниот министер за економија Бесими.

„Важно е дека ние не се откажавме од тоа, албански кадар, се разбира професионалец, да раководи со Народната банка на Северна Македонија. Ова беше и една од точките кога беа поделени ресорите заедно со СДСМ, кога беше формирана владејачката коалиција”, велат за Коха од ДУИ.

Бесими беше во комбинација да раководи со НБРМ и пред да биде назначена Бежовска за гувернерка.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Со два факултети му е супер во Швајцарија, но ќе се врати во својата земја

(ФОТО) Со два факултети му е супер во Швајцарија, но ќе се врати во својата земја

Комерцијална банка потврди дека пропаднале разговорите со Еуростандард

Комерцијална банка потврди дека пропаднале разговорите со Еуростандард

Екс директорот на УЈП, Горан Трајковски, доаѓа на кормилото на Еуростандард банка

Екс директорот на УЈП, Горан Трајковски, доаѓа на кормилото на Еуростандард банка

За прв пат во историјата: Домашни банки ја „спасуваат“ Македонија со 135 милиони евра

За прв пат во историјата: Домашни банки ја „спасуваат“ Македонија со 135 милиони евра

Ампева за регресот: Газдите возат џипови, но пријавуваат загуби за да исплатат минимален К15

Ампева за регресот: Газдите возат џипови, но пријавуваат загуби за да исплатат минимален К15

КАКО ЌЕ СЕ ПОКАЖАТ ДОМАШНИТЕ ГАЗДИ - ќе дадат минимален или максимален К 15

КАКО ЌЕ СЕ ПОКАЖАТ ДОМАШНИТЕ ГАЗДИ - ќе дадат минимален или максимален К 15

ММФ останува без клиенти?

ММФ останува без клиенти?

Аргир: Наградата за најдобра банка ја посветувам на Љубе Раевски

Аргир: Наградата за најдобра банка ја посветувам на Љубе Раевски

Ќе се намалат 12 од 30 царински стапки што ги бараа странските инвеститори

Ќе се намалат 12 од 30 царински стапки што ги бараа странските инвеститори