18 Мај, 2021
0.0206

ЕДНА ЖЕНА ПОЧИНА, ДРУГА ВО КРИТИЧНА СОСТОЈБА ПО ВАКЦИНАЦИЈА СО ЈАНСЕН: САД ја стопираат употребата на вакцината од Џонсон и Џонсон

Објавено во: Свет 13 Април, 2021

Американските здравствени агенции,  ФДА и ЦДЦ денеска повикаа на итна пауза на употребата на еднодозната вакцина против корона вирусот Јансен на компанијата Џонскон и Џонсон, откако шестмина кои ја примиле во Соединетите држави развиле ретко нарушување проследено со згрутчување на крвта и тоа во рок од околу две недели по вакцинацијата, пишува денеска The New York Times.

Сите шест биле жени на возраст од 18 до 48 години. Една жена почина, а втората жена во Небраска е хоспитализирана во критична состојба.

-Препорачуваме пауза во употребата на оваа вакцина поради  претпазливост, порачаа д-р Питер Маркс, директор на ФДА и д-р Ана Шучет, заменик директор на ЦДЦ,

-Во моментов, овие неповолни настани се чини дека се исклучително ретки, велат тие во заедничката изјава.

Научниците со ФДА и ЦДЦ заеднички ќе ги испитаат можните врски помеѓу вакцината и овие случаи и ќе утврдат дали треба да продолжат да ја одобруваат употребата на вакцината за сите возрасни лица или да ја ограничат возраста.

Овој потег може значително да ги комплицира напорите за вакцинација во време кога многу држави се соочуваат со наплив на нови случаи и бараат решавање во однос на двоумењето за безбедноста на вакцините. Регулаторите во Европа и на други места се загрижени за вакцината развиена од истражувачите на Универзитетот „АстраЗенека“ и Оксфорд.

Научниците од Федералните здравствени агенции во САД истакнуваат дека „третманот на овој специфичен тип на тромб е различен од третманот што обично може да се дава при згрутчување на крвта.

-Обично, антикоагулантен лек наречен хепарин се користи за лекување на згрутчување на крвта. Во овој случај, давањето на хепарин може да биде опасно и треба да се направат алтернативни третмани, се вели во соопштението.

Во соопштението на компанијата Џонсон и Џонсон наведуваат:

-Ние сме свесни дека тромбоемболиски настани, вклучително и оние со тромбоцитопенија, се пријавени со вакцините против Ковид-19. Во моментов, не е воспоставена јасна каузална врска помеѓу овие ретки настани и вакцината Јансен.


Можеби ќе ве интересира

Европска земја ги укинува маските на отворено

Европска земја ги укинува маските на отворено

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ВТОРА НЕДЕЛА ПАЃА БРОЈОТ НА ИНФИЦИРАНИ И ПОЧИНАТИ - Тедрос сепак предупредува: Ковид 19 е далеку од крајот

ВТОРА НЕДЕЛА ПАЃА БРОЈОТ НА ИНФИЦИРАНИ И ПОЧИНАТИ - Тедрос сепак предупредува: Ковид 19 е далеку од крајот

ФАЈЗЕР МОЖЕ ДА СЕ ЧУВА ВО ОБИЧЕН ФРИЖИДЕР И ДО ЕДЕН МЕСЕЦ - ЕМА со нова препорака

ФАЈЗЕР МОЖЕ ДА СЕ ЧУВА ВО ОБИЧЕН ФРИЖИДЕР И ДО ЕДЕН МЕСЕЦ - ЕМА со нова препорака