12 Август, 2022
0.0272

ЕВРОПА Е ПРЕД КРАХ, ГАСОТ СТАНА ДВИЖЕЧКА СИЛА ВО НОВАТА СТУДЕНА ВОЈНА: Цените повисоки и до 700 отсто

Објавено во: Економија 05 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Цените на природниот гас ширум светот пораснаа за 700 проценти, станувајќи движечка сила во новата Студена војна бидејќи недостигот на гориво се заканува со рецесија.

Во моментов, природниот гас е најбараната стока во светот и клучен двигател на глобалната инфлација. Вредноста на овие стоки забележа скок на цените што е екстремен дури и според стандардите на турбулентните пазари, а во Европа е околу 700 отсто во споредба со минатата година, што го турка континентот на работ на рецесија.

Енергетската криза во срцето на новата ера на конфликти на големите сили е толку интензивна што на Запад, напорите за борба против климатските промени се ставаат во заден план. Сега гасот е она што порано беше нафтата во обликувањето на геополитиката, а го нема доволно.

Војната во Украина ја подигна кризата на ново ниво со конфискација на клучните залихи. Русија ги намалува испораките за Европа, чии претставници велат дека дефинитивно сакаат да престанат да купуваат енергија од Москва.

Борбата да се пополни таа празнина се претвора во глобално стампедо додека земјите се тркаат да обезбедат оскудни резерви на течен природен гас за претстојната зима.

Германските власти велат дека недостигот на гас може да предизвика колапс, бидејќи земјата се соочува со невиден ризик од прекини на електрична енергија за бизнисите и потрошувачите. Главниот гасовод „Северен тек“ што носи руски гас до Германија треба да биде затворен на 11 јули поради одржување, а се зголемуваат стравувањата дека Москва можеби нема повторно да го отвори.

Поради ситуацијата на глобалните пазари, земјите ги напуштаат своите политики за борба против климатските промени и сега се подготвени да финансираат повеќе проекти за складирање гас. Но, тоа нема да биде доволно бидејќи земјите надвор од Русија можат да најдат само делумни решенија за енергетската криза и затоа секојдневно ескалираат предупредувањата за падот на европските економии предизвикани од кризата со снабдувањето со гас. Богатите земји како Германија се обидуваат да се справат со енергетската криза, додека таа веќе предизвика катастрофални последици за земјите во развој.

ФОТО: EPA

Можеби ќе ве интересира

Koлкава е просечната плата во Загреб?

Koлкава е просечната плата во Загреб?

Димовски најави дека ако нема покачување на платите од септември ќе има радикализација

Димовски најави дека ако нема покачување на платите од септември ќе има радикализација

За повеќе од еден процент скокна цената на нафтата

За повеќе од еден процент скокна цената на нафтата

ДИРЕКТОР ПЛАЧЕ НА СОЦИЈАЛНА МРЕЖА - морал да отпушти вработени поради негова грешка - КОРИСНИЦИТЕ НА LINKEDIN ЗАБЕЗЕКНАТИ

ДИРЕКТОР ПЛАЧЕ НА СОЦИЈАЛНА МРЕЖА - морал да отпушти вработени поради негова грешка - КОРИСНИЦИТЕ НА LINKEDIN ЗАБЕЗЕКНАТИ

Владата со одлука: Ќе се ограничи профитната маржа на огревното дрво

Владата со одлука: Ќе се ограничи профитната маржа на огревното дрво

Шпаркасе Лизинг Доо Скопје со силни перформанси во првата половина на 2022 година

Шпаркасе Лизинг Доо Скопје со силни перформанси во првата половина на 2022 година

НАВАЛИ НАРОДЕ НА ПОЕВТИН БЕНЗИН ЗА ДВА ДЕНАРИ, „ДИЗЕЛАШИТЕ“ НЕ СЕ ИЗРАДУВАА - РКЕ ги објави новите цени

НАВАЛИ НАРОДЕ НА ПОЕВТИН БЕНЗИН ЗА ДВА ДЕНАРИ, „ДИЗЕЛАШИТЕ“ НЕ СЕ ИЗРАДУВАА - РКЕ ги објави новите цени

РУСИЈА - ПОБЕДНИК ВО КРИЗАТА НА ЕНЕРГЕТСКИОТ ПАЗАР: Москва ја молзе својата нафтена „кеш крава“ и заработува стотици милиони долари-Блумберг

РУСИЈА - ПОБЕДНИК ВО КРИЗАТА НА ЕНЕРГЕТСКИОТ ПАЗАР: Москва ја молзе својата нафтена „кеш крава“ и заработува стотици милиони долари-Блумберг

Владата објави: „Еколог“ за 130 милиони евра ќе произведува електрични возила во Тетово

Владата објави: „Еколог“ за 130 милиони евра ќе произведува електрични возила во Тетово