16 Јули, 2019
0.0243

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија ја „тресат“ апсења, Бугарија го ратификуваше Протоколот

Објавено во: Македонија 20 Февруари, 2019

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски.

Обвинителството до Основниот суд Скопје 1 – Скопје доставил предлог за определување мерка притвор за осомничените Трајко Вељаноски, Миле Јанакиески, Спиро Ристовски, Никола Бошковски и Никола Груевски.

Осомничените Вељаноски, Јанакиески и Ристовски веќе се приведени, додека Бошковски и Груевски се во бегство.

Со 140 гласа „за“ бугарското Собрание го ратификуваше пристапниот Протокол за прием на Македонија во НАТО.

Со тоа Бугарија е четвртата земја која го одобрува членството на Македонија во Алијансата, по Грција, Словенија и Албанија. Останува истото да го сторат уште 25 земји-членки, а според најавите следна е Црна Гора.,

Како гостин во народното Собрание беше и претседателот на македонскиот парламент Талат Џафери, а говор одржа и министерката за надворешни работи Екатерина Захариева.

Екатерина Захариева, министерката за надворешни работи на Бугарија, се обрати пред пратениците во Народното Собрание пред изгласувањето на пристапниот Протокол за прием на Македонија во НАТО и кажа дека двете земји заедно ќе се развиваат економски.

- Членството во НАТО бележи нова етапа во односите на двете држави. Од првостепена важност останува да биде подобрувањето на заедничката инфраструктура, изградба на прекугранични патишта и магистрали. На тој начин инвеститорите ќе можат да откријат нови можности во развојот на двете економии“, рече Захариева во својот говор.

Се коригираат слабостите по укажувањата од јавноста, а веќе е побарана помош од граѓански организации за поставување систем на вредности, изјави денеска премиерот Зоран Заев, за постапувањето на функционерите по неговиот повик за повлекување од работните позиции по реакците за јавноста за непотизам.

Премиерот рече дека неговиот повик се однесува за сите функционери, а секој има и политичка и етичка одговорност за постапките.

Можеби ќе ве интересира

Реакција од новинар на 1ТВ: Глупоста на Катица да не ни ги уништи идеалите

Реакција од новинар на 1ТВ: Глупоста на Катица да не ни ги уништи идеалите

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција