17 Август, 2018
0.3153
    ADIN 558    0%     ALK 8000    -0.61%     GRNT 804.85    -1.93%     INBR 5000    0%     KMB 5193.27    -0.13%     MKSD 204    -2.86%     MPT 45000    0%     MTUR 4650.27    -1.06%     POPK 20    0%     PPIV 45008    -3%     RMDEN17 96.1    0%     RZIT 28    0%     RZTK 511    10.37%     RZUG 10    0%     STB 1030.34    2.59%     STBP 1030.75    0.07%     STIL 133    0.76%     TKVS 5007    0.57%     TNB 14195    0.71%     TTK 1147    -0.52%     UNI 2399    -0.04%     ZILU 247.97    8.28%

ФОРБС ГИ РАНГИРАШЕ: Ова се топ 10 најбогати руски бизнисмени

Објавено во: Финансии 22 Април, 2018

Форбс ги претстави 200 од најбогатите бизнисмени во Русија. Листата е составена по 15 пат.

Најбогатиот Русин е сопственикот на Новолипецки металуршки комбинат (НЛМК) Владимир Лисин. Според Форбс неговата состојба за една година се зголемила од 16.1 на 19.1 милијарди долари. Минатата година тој беше трет на листата.

Сопственикот на "Северстал", Алексеј Мордашов е на втората позиција со 18.7 милијарди долари. Трет е Леонид Михелсон, сопственик на "Новатек", кој располага со 18 милијарди долари. Ова е 400 милиони долари помалку во споредба со минатата година.

Во топ 5 влегуваат уште Вагит Алекперов, претседател и косопственик на "Лукоил" со 16,4 милијарди долари и Генадиј Тимченко, акционер во "Новатек" со 16 милијарди долари.

На шеста позиција е Владимир Потанин, сопственик и претседател на "Интеррос" - 15,9 милијарди долари, седми на листата по богатство е Андреј Малченко, сопственик на "Еврохим" - 15,5 милијарди долари.

Во Топ 10 се уште Михаил Фридман, косопственик на LetterOne Holdings и "Алфа груп" со 15,1 милијарди долари, Виктор Векселберг, основачот на рускиот конгломерат Renova Group - 14,4 милијарди долари и Алишер Усманов, основач и главен акционер на USM Holdings - 12,5 милијарди долари.


Можеби ќе ве интересира

ИЗМЕНИ ВО ЗАКОНОТ ЗА СУПЕРВИЗИЈА НА ОСИГУРУВАЊЕ: Како до поголема заштита на корисниците на осигурителни полиси

ИЗМЕНИ ВО ЗАКОНОТ ЗА СУПЕРВИЗИЈА НА ОСИГУРУВАЊЕ: Како до поголема заштита на корисниците на осигурителни полиси

Се бара работник во Бекингемската палата, платата е примамлива

Се бара работник во Бекингемската палата, платата е примамлива

ЗАДОЛЖЕНИ ДОМАЌИНСТВА: Четири отсто од семејниот буџет го даваме за кредитни рати

ЗАДОЛЖЕНИ ДОМАЌИНСТВА: Четири отсто од семејниот буџет го даваме за кредитни рати

По колку пари од семејниот буџет трошиме месечно за кредити

По колку пари од семејниот буџет трошиме месечно за кредити

ПИШИ БРИШИ: Кој ќе го снема од избирачкиот список?

ПИШИ БРИШИ: Кој ќе го снема од избирачкиот список?

И годинава без раат: Расте бројот на блокирани сметки

И годинава без раат: Расте бројот на блокирани сметки

Нишлијата кој го продаде стартапот за 165 милиони евра открива како да го разработите бизнисот

Нишлијата кој го продаде стартапот за 165 милиони евра открива како да го разработите бизнисот

Колку девизи во куфер се пренесени преку граница?

Колку девизи во куфер се пренесени преку граница?

Сите мислеа оваа професија ќе исчезне, но денес таа носи 500 евра месечно

Сите мислеа оваа професија ќе исчезне, но денес таа носи 500 евра месечно