15 Јануари, 2021
0.0209

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

Објавено во: Македонија, Балкан 19 Октомври, 2019

Театри од Белград, Сараево, Загреб, Скопје, Подгорица и Бања Лука потпишале протокол за соработка и формирале Регионална унија на театри (РУТА), јавува N1.

Претставничката на Драмски театар Скопје, Софија Куновска истакнала дека соработката во регионот е здрава за граѓаните, но и за театарските професионалци кои ќе добијат можност да работат и на други сцени.

Регионалната унија ја сочинуваат Београдско драмско позориште, Драмски театар од Скопје, Камени театар 55 од Сараево, Градско позориште од Подгорица, Месно гледалишче од Љубљана и Казалиште Улусес од Заегреб, а целат е да се овозможи соработка помеѓу тие театри и публиката да може да види репрезентативни претстави од регионот и да се паравт големи копродукции.

Првиот фестивал РУТА ќе се оддржи од 1 до 6 декември во Београдско драмско позориште, а потао ќе продолжи во регионот. Фестивалот ќе го отвори претставата на БДП „Лилиа“ во режија на Ана Томовиќ, а потоа публиката ќе може да ги види претставите од регионот.

Идеен творец на РУТА, Југ Радивојевиќ рекол дека БДП од основањето е свртено кон светот, Европа и регионот и дека целта на театарот е да оди во чекор со времето и дека една од неговите цели од кога тој е на чело на БДП е да се овозможи соработка помеѓу театрите на главните градови на поранешните југословенски републики.

Можеби ќе ве интересира

Градоначалникот Сашо Јанкоски најостро го осуди палењето на бугарското знаме во Вевчани

Градоначалникот Сашо Јанкоски најостро го осуди палењето на бугарското знаме во Вевчани

Десет починати и 403 нови случаи на ковид-19

Десет починати и 403 нови случаи на ковид-19

Битола има најдебела снежна покривка

Битола има најдебела снежна покривка

Од една до пет години затвор - оформен е предмет, толку му се заканува на лицето што го запали бугарското знаме

Од една до пет години затвор - оформен е предмет, толку му се заканува на лицето што го запали бугарското знаме

Задолжителното пензионирање до 64 години „заглавено“ во Собранието, граѓаните кои сакаат да продолжат револтирани што не смеат да поднесат барања

Задолжителното пензионирање до 64 години „заглавено“ во Собранието, граѓаните кои сакаат да продолжат револтирани што не смеат да поднесат барања

Апасиев вели дека Албанците ќе бидат 28,5 отсто на пописот

Апасиев вели дека Албанците ќе бидат 28,5 отсто на пописот

ЗНАЕМЕ КОИ СТЕ, АГЕНТИТЕ ЌЕ ВЕ ПРОНАЈДАТ - порака од директорот на ФБИ до 200 осомничени кои упаднаа во Капитол

ЗНАЕМЕ КОИ СТЕ, АГЕНТИТЕ ЌЕ ВЕ ПРОНАЈДАТ - порака од директорот на ФБИ до 200 осомничени кои упаднаа во Капитол

Спасовски: Вевчанци сакаa инцидент и политичко внимание

Спасовски: Вевчанци сакаa инцидент и политичко внимание

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ГИ НАМАЛИ ЦЕНИТЕ ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА НА ДЕЦА: Можност сите деца да добијат врвна грижа и во пандемиски услови

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ГИ НАМАЛИ ЦЕНИТЕ ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА НА ДЕЦА: Можност сите деца да добијат врвна грижа и во пандемиски услови