24 Јануари, 2020
0.0168

(ФОТО) Горат „БЕЛИТЕ ДРОБОВИ“ на планетата земја: Рекорден број на пожари во Амазон

Објавено во: Свет 21 Август, 2019

Бразилската вселенска агенција соопшти дека бројот на пожари во Амазон е зголемен за 83 проценти во однос на минатата година, како резултат на уништување на шумите.

Дождовните шуми во бразилскиот дел на Амазон годинава погодуваат рекорден број пожари, покажуваат податоците на државната агенција за истражување на вселената.

Институтот ги објави податоците собрани преку сателит една недела откако претседателот на Бразил, Болсонаро, го отпушти раководителот на институцијата за известување на податоците за уништување на шумите, пренесува BBC.


Пожарите, исто така, предизвикаа затемнување на Сао Паоло. Дневната темнина, која траеше околу еден час, дојде откако силните ветрови донесоа чад од Амазон на повеќе од 2.700 километри оддалеченост од Сао Паоло.

Најголемата дождовна шума во светот, Амазон, е клучна во борбата против глобалното затоплување.
Конзерватористите го обвинија Болсонар, тврдејќи дека тој ги охрабри логорите и земјоделците да ја расчистат шумата.

Во меѓувреме, НАСА известува дека вкупниот број пожари во Амазон е малку помал од просекот. Додека повеќе пожари горат во Амазони и Рондонија, во државите Мато Гросо и Пара бројот на пожари е помал.

Шумските пожари обично се појавуваат за време на сувата сезона во Бразил, но истите се намерно запалени за нелегално да ја чистат шумата и да обезбедат простор за сточарство.

Податоците од Националниот институт за истражување на вселената покажуваат дека повеќе од 72.000 пожари изгореле помеѓу јануари и август годинава во бразилскиот дел на Амазон.


Фото Твитер

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЗАГИНАА 11 ЛУЃЕ: Шпански град е прекриен со морска пена

(ВИДЕО) ЗАГИНАА 11 ЛУЃЕ: Шпански град е прекриен со морска пена

Термални монитори низ градот за заштита од коронавирусот - кинескиот град Вухан во изолација

Термални монитори низ градот за заштита од коронавирусот - кинескиот град Вухан во изолација

НОВА ЗАКАНА: Луѓето во Австралија мора да внимаваат

НОВА ЗАКАНА: Луѓето во Австралија мора да внимаваат

(ВИДЕО) ОГРОМНИ БРАНОВИ: Осум жртви во поплавите во Шпанија

(ВИДЕО) ОГРОМНИ БРАНОВИ: Осум жртви во поплавите во Шпанија

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЕРУСАЛИМ: Макрон избрка израелски полицајци

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЕРУСАЛИМ: Макрон избрка израелски полицајци

(ФОТО+ВИДЕО) Вакво снежно невреме немало 50 години

(ФОТО+ВИДЕО) Вакво снежно невреме немало 50 години

Принцот од Саудиска Арабија го хакирал телефонот на Џеф Безос

Принцот од Саудиска Арабија го хакирал телефонот на Џеф Безос

Корона вирусот ги „залула“ берзите: Акциите во скок по големиот пад

Корона вирусот ги „залула“ берзите: Акциите во скок по големиот пад

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“