05 Јуни, 2020
0.0255

(ФОТО) Пристигна новиот Volvo S60!

Објавено во: Мои пари 22 Октомври, 2019

Викендов, пред претставници на медиумите, тимот на Volvo Cars Macedonia го претстави новиот Volvo S60 кој конечно пристигна во новиот Volvo Centar во Скопје!


Новиот луксузен седан е трета генерација S60 и за првпат ќе го освојува пазарот без дизелска изведба и исклучиво во бензинска и хибридна варијанта. S60 e опремен со сите најнови технологии на шведскиот бренд, а првиот автомобил изложен во салонот на Volvo Cars во Скопје носи Т5 бензински агрегат со 250 коњски сили.


Основната цена на моделот изнесува 49.950 евра (без акциските понуди кои се во тек во Volvo Cars Macedonia), a моделот е достапен со Т4, Т5, Т6 и Т8 мотори. Т4 носи 190 коњски сили и доаѓа со погон исклучиво на предните тркала, додека Т5 (250 кс) и Т6 (310 кс) се достапни во варијанта со погон на сите четири тркала.


Т6 и Т8 се достапни и во хибриден погон со Twin Engine кој обезбедува 340 односно 390 коњски сили. Најсилната изведба е специјалната Volvo S60 Polestar со моќност од 405 коњски сили.


Новиот S60 се базира на познатата SPA платформа, која ги „носи“ и новиот XC60, сите модели од серијата 90, како и V60.


Можеби ќе ве интересира

Матурантката Хана Селмани ќе учи на Њујорк универзитетот во Абу Даби со целосна стипендија

Матурантката Хана Селмани ќе учи на Њујорк универзитетот во Абу Даби со целосна стипендија

ПРОДОЛЖУВА ГОЛЕМА ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА НА АСОЦИЈАЦИЈАТА НА ПРИРЕДУВАЧИ НА ИГРИ НА СРЕЌА – АПИС

ПРОДОЛЖУВА ГОЛЕМА ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА НА АСОЦИЈАЦИЈАТА НА ПРИРЕДУВАЧИ НА ИГРИ НА СРЕЌА – АПИС

СУПЕР ОНЛАЈН ПОПУСТ ДО 50% ОД 5-7 ЈУНИ

СУПЕР ОНЛАЈН ПОПУСТ ДО 50% ОД 5-7 ЈУНИ

ЗАПОЧНА ГОЛЕМА ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА НА АСОЦИЈАЦИЈАТА НА ПРИРЕДУВАЧИ НА ИГРИ НА СРЕЌА – АПИС

ЗАПОЧНА ГОЛЕМА ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА НА АСОЦИЈАЦИЈАТА НА ПРИРЕДУВАЧИ НА ИГРИ НА СРЕЌА – АПИС

Дали полициските службеници ги казнуваат колегите кога ќе прекршат закон!?

Дали полициските службеници ги казнуваат колегите кога ќе прекршат закон!?

Нов Битолски сладолед: Полн млечен вкус збогатен со 10 витамини

Нов Битолски сладолед: Полн млечен вкус збогатен со 10 витамини

HalkEco Хронометар 10KM ќе се трча со примена на мерки за заштита од коронавирусот

HalkEco Хронометар 10KM ќе се трча со примена на мерки за заштита од коронавирусот

Д-р Филип Станковиќ – научник од Македонија кој работи на развој на иновативни производи во тутунската индустрија

Д-р Филип Станковиќ – научник од Македонија кој работи на развој на иновативни производи во тутунската индустрија

Од аквадукт од 1900 г.п.н.е до модерна инвертер клима! Еден македонски бренд го следи модерниот развој!

Од аквадукт од 1900 г.п.н.е до модерна инвертер клима! Еден македонски бренд го следи модерниот развој!