22 Јануари, 2020
0.0190

ГЕРМАНИЈА ДЕМОГРАФСКИ СЕ МЕНУВА: Утврдено е колкав процент од жителите се со мигрантски корени

Објавено во: Свет 21 Август, 2019

Расте бројот на жители во Германија кои не се Германци. 

Една четвртина од граѓаните имаат мигрантско потекло

Земјата има 83 милиони луѓе, а ова е прв пат да се забележи ваков тренд.

25,5 проценти од граѓаните,  имаат мигрантски корени, покажуваат податоците на германскиот Завод за статистика.

Тоа е раст од 2,5 проценти во однос на 2017 година. Се смета дека лицето има мигрантско потекло доколку барем еден родител имал странски пасош за време на неговото раѓање.

По Втората светска војна милиони работници од Турција помогнале во обновата на земјата, но и ги донеле своите семејства.

Повеќе од еден милион мигранти избегаа во Германија од војната во Сирија, Ирак и во Авганистан.

Претходните години беше објавено дека секое петто дете во земјата го раѓа мајка која не е Германка. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОГРОМНИ БРАНОВИ: Осум жртви во поплавите во Шпанија

(ВИДЕО) ОГРОМНИ БРАНОВИ: Осум жртви во поплавите во Шпанија

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЕРУСАЛИМ: Макрон избрка израелски полицајци

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЕРУСАЛИМ: Макрон избрка израелски полицајци

(ФОТО+ВИДЕО) Вакво снежно невреме немало 50 години

(ФОТО+ВИДЕО) Вакво снежно невреме немало 50 години

Принцот од Саудиска Арабија го хакирал телефонот на Џеф Безос

Принцот од Саудиска Арабија го хакирал телефонот на Џеф Безос

Корона вирусот ги „залула“ берзите: Акциите во скок по големиот пад

Корона вирусот ги „залула“ берзите: Акциите во скок по големиот пад

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“

Седум клучни работи кои треба да ги знаете за мистериозниот коронавирус поради кој светот е на готовс

Седум клучни работи кои треба да ги знаете за мистериозниот коронавирус поради кој светот е на готовс

Зимата во Европа заврши?

Зимата во Европа заврши?

ЦЕНИ ОД КОИ БОЛИ ГЛАВА: Сместувањето во Давос оган и пламен

ЦЕНИ ОД КОИ БОЛИ ГЛАВА: Сместувањето во Давос оган и пламен