09 Декември, 2023
0.0260

„ГЛЕДАВ МНОГУ ГОВОРИ НА ПУТИН ЗА 15 ГОДИНИ, НО ОВОЈ Е НАЈАНТИАМЕРИКАНСКИОТ: Познатиот новинар на Financial Times вели дека е сериозно загрижен

Објавено во: Свет 30 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Познатиот новинар на Фајненшл Тајмс, Макс Седон, на социјалните мрежи го коментираше говорот на Владимир Путин.

Откако рускиот претседател Владимир Путин во петокот најави спојување на украинските региони Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, имаше бројни реакции од целиот свет на тој чин, како и на говорот што го одржа по тој повод. Реакциите доаѓаат во форма на изјави, соопштенија и објави на социјалните мрежи. Особено драматична е објавата на Макс Седон, познат новинар на угледниот Financial Times, на Твитер.

„Гледав многу говори на Путин во последните 10-15 години, а овој е убедливо најантиамериканскиот. Да бев западен креатор на политики кој се прашуваше дали тој навистина ќе употреби нуклеарно оружје - а тој сè уште не стигнал до тоа, ќе бев многу загрижен“, напиша Седон.

Ова е дел од говорот на путин кој на својот профил на Твитер го сподели и Седон:

„Не можете да ги нахраните луѓето со хартиени долари и евра. Не можете да ги загреете домовите на луѓето со лагите што ги ширите на социјалните мрежи“, вели Путин. „Не можете да ги загреете луѓето со надуени вреднувања - ви требаат извори на енергија“


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти

ПОРАНЕШЕН БЕЛИСКИ ГЕНЕРАЛ: Ако избие војна овде, ќе мораме да фрламе камења по само неколку часа

ПОРАНЕШЕН БЕЛИСКИ ГЕНЕРАЛ: Ако избие војна овде, ќе мораме да фрламе камења по само неколку часа