19 Април, 2018
0.0775

Хаваи во паника за нов „Перл Харбор“ и балистички напад

Објавено во: Свет 14 Јануари, 2018

Сојузната американска држава Хаваи во текот на утрото поминала низ голема паника откако итните служби испраќале пораки до граѓаните дека е неизбежен напад со балистичка ракета и веднаш да најдат засолниште и дека тоа не е вежба. 

Сепак, кратко по тоа е утврдено дека се работи се грешно управување со системот и се направија големи напори за да се поништи информацијата за да не се шири непотребна паника и луѓето да се смират. Се обрати и Дејвид Ајг гувернерот на Хаваи кој посочи дека грешката ќе биде надмината. 

Хаваи е остров во Пацификот кој е на стотина километри одалечен од копното на САД и затоа се претпоставува дека во можна балистичка војна ќе биде една од првите мети на Северна Кореја, односно дека ќе се случи втор „Перл Харбор“ по фамозниот напад на военото пристаниште во Втората светска војна од страна на јапонската авијација. 

Можеби ќе ве интересира

АМАЗОН РУШИ РЕКОРДИ: Најголем број продадени мисирки

АМАЗОН РУШИ РЕКОРДИ: Најголем број продадени мисирки

Лимузината на Путин се подготвува и за комерцијална продажба

Лимузината на Путин се подготвува и за комерцијална продажба

Династијата Ротшилд назначи нов лидер

Династијата Ротшилд назначи нов лидер

СВЕТ: Почина жена откако автомобил се заби во куќа

СВЕТ: Почина жена откако автомобил се заби во куќа

(ВИДЕО) НАМЕРНО ИЛИ НЕ: При полициска акција експлодираше куќа

(ВИДЕО) НАМЕРНО ИЛИ НЕ: При полициска акција експлодираше куќа

Меркел и Курц бараат решение за Сирија - какви се нивните ставови?

Меркел и Курц бараат решение за Сирија - какви се нивните ставови?

Кој не би посакал да работи во овие луксузни канцеларии на Космопилитан?!

Кој не би посакал да работи во овие луксузни канцеларии на Космопилитан?!

(ВИДЕО) Предвидување: Oва е точката од која ќе почне Третата светска војна

(ВИДЕО) Предвидување: Oва е точката од која ќе почне Третата светска војна

Магионичар наместо со магија, остава без здив со својата емотивна животна приказна (Видео)

Магионичар наместо со магија, остава без здив со својата емотивна животна приказна (Видео)