10 Август, 2020
0.0209

И на финансиските друштва во Македонија им е тешко да опстанат во кризата

Објавено во: Економија 13 Јули, 2020

И финансиските друштва кои даваат таканаречени „брзи“ кредити во Македонија се погодени од кризата предизвикана од епидемијата на коронавирусот па некои од нив мораа со непопуларни мерки да ја рационализираат својата работа за да се одржат во истата.

Од едно од најзастапените финансиски друштва во земјата - ИутеКредит велат дека дури и во кризата некои од конкурентите се обиделе да заработат на грбот на потрошувачите во овие неизвесни времиња.

„ Битно е да се напомене дека ИутеКредит Македонија беше една од ретките компании за микро-кредитирање која во целост го почитуваше законот за калкулација на Стапката на вкупни трошоци кај кредитите (СВТ) која за време на вонредната состојба во државата беше ограничена на 27,5 проценти, додека кај конкуренцијата во време на криза наплатуваа СВТ од 120 до 200 проценти и незаконски заработуваа на грбот на потрошувачите, тврдат од ИутеКредит.

Сепак одржувањето на работниот процес не бил возможен во сите друштва, според информациите до кои дојде „Фактор“.

Можеби ќе ве интересира

ЈOВАНОВИЌ ЗА СТРУЈАТА: За луѓе што живеат со 40 денари на ден тоа се огромни пари

ЈOВАНОВИЌ ЗА СТРУЈАТА: За луѓе што живеат со 40 денари на ден тоа се огромни пари

Владата денеска со пријави против работодавачите кои зедоа државни пари а не исплатија плати

Владата денеска со пријави против работодавачите кои зедоа државни пари а не исплатија плати

Табаку: Бизнис од 1,3 милијарди евра се пресели од Албанија во Северна Македонија

Табаку: Бизнис од 1,3 милијарди евра се пресели од Албанија во Северна Македонија

АД МЕПСО: Плаќаат високи сметки за мобилен телефон и интернет, а се бунат за поскапување на струјата

АД МЕПСО: Плаќаат високи сметки за мобилен телефон и интернет, а се бунат за поскапување на струјата

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

Работодавачите бараат побрзо формирање на Влада заради нов сет на антикризни мерки

НЛБ „короната“ не ја плаши, кредитирањето расте! Колкава е добивката?

НЛБ „короната“ не ја плаши, кредитирањето расте! Колкава е добивката?

Денеска истекува рокот: Има ли некој 300 милиони евра за гасифицирање на Македонија?

Денеска истекува рокот: Има ли некој 300 милиони евра за гасифицирање на Македонија?

ТЕШКО ЌЕ БИДЕ БЕЗ НОВ СЕТ МЕРКИ - работодавачите предупредуваат

ТЕШКО ЌЕ БИДЕ БЕЗ НОВ СЕТ МЕРКИ - работодавачите предупредуваат