18 Август, 2019
0.0163

Илјадници луѓе протестираа во Москва поради одбивање на кандидатури за изборите

Објавено во: Свет 21 Јули, 2019

Изборната комисија минатата недела ги отфрли потписите на граѓаните кои ги собраа овие кандидати за да можат да учествуваат на септемвриските избори за московското собрание.
Речиси 12.000 лица протестираа во Москва поради одлуката на изборната комисија на тој град да не ја прифати кандидатурата на неколку опозициски личности на локалните избори ва главниот град на Русија.

Најпознатиот руски опозиционер Алексеј Навални на собирот изјави дека ако на овие кандидати не им се дозволи да се пријават за изборите следната сабота, ќе повикаат на протести во канцеларијата на градоначалникот на Москва и додаде дека демонстрантите нема да заминат од таму.

Московската полиција објави дека протестите биле одобрени, а немало извештаи за апсења.

Можеби ќе ве интересира

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

Иран произведе сопствен ракетен систем

Иран произведе сопствен ракетен систем

(ВИДЕО) Најмалку 100 повредени на индискиот фестивал „Багвал“

(ВИДЕО) Најмалку 100 повредени на индискиот фестивал „Багвал“

Му се потсмеваат, но Трамп сака да го купи Гренланд

Му се потсмеваат, но Трамп сака да го купи Гренланд

Пирати нападнаа брод во Камерун и го киднапираа екипажот

Пирати нападнаа брод во Камерун и го киднапираа екипажот

СЕВЕРНА КОРЕЈА ПОВТОРНО ЛАНСИРАШЕ РАКЕТИ: Шести ракетен тест за еден месец

СЕВЕРНА КОРЕЈА ПОВТОРНО ЛАНСИРАШЕ РАКЕТИ: Шести ракетен тест за еден месец

„Проблематичните“ конгресменки не може да влезат во Иразел: Нетанјаху објасни зошто

„Проблематичните“ конгресменки не може да влезат во Иразел: Нетанјаху објасни зошто

Нови жртви и опасност од разгорување на војна

Нови жртви и опасност од разгорување на војна

РЕКОРД: Светот го преживеа најтоплиот јули

РЕКОРД: Светот го преживеа најтоплиот јули