18 Април, 2024
0.0248

ИТНО СЕ ПОВЛЕКУВААТ НЕКОЛКУ СЕРИИ ОД ДОБРО ПОЗНАТ ЛЕК: Пациентите кои го користеле треба веднаш да се јават кај својот лекар

Објавено во: Балкан 23 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Компанијата Bayer d.o.o., носител на одобрението за ставање во промет на лекот Иберогаст перорални капки, течност (9 хербални препарати), на барање на Агенцијата за лекови и медицински производи (ХАЛМЕД), ја спроведува постапката за привремено прекинување на употребата и дистрибуција на сериите DR08202, DR08606 и DR08250 на лекот за кој станува збор.

Предметната постапка се спроведува врз основа на извештајот за сомнителен недостаток во квалитетот на лекот, кој се однесува на резултат надвор од спецификацијата за време на тестот за стабилност. Суспензијата ќе важи до завршување на проверката, за што јавноста ќе биде навремено информирана. Не се примени сомнителни негативни ефекти во врска со сериите на предметниот лек.

На пазарот во Република Хрватска има и други серии на овој лек кои не се засегнати со суспензијата, како и други лекови од истата терапевтска група. Пациентите треба да го прашаат својот лекар или фармацевт ако имаат какви било прашања во врска со нивната тековна терапија.

Здравствените работници се должни да го пријават до HALMED секое несакано дејство на лекот, како и дефекти во квалитетот на лекот. Пациентите кои имале негативен ефект од лекот може да го пријават несаканиот ефект директно на HALMED, со препорака дека за секој несакан ефект што ќе го забележат, да се обратат кај лекар или фармацевт за совет како да ја продолжат терапијата.

Инаку, Иберогаст е природен лек од екстракти од девет лековити растенија за брзо и ефикасно ублажување на голем број дигестивни нарушувања на природен начин. Ефикасно ублажува голем број различни дигестивни нарушувања, вклучувајќи болки во стомакот и грчеви, чувство на ситост, надуеност, ветер и гадење.

ФОТО: ФБ


Можеби ќе ве интересира

ДАЧИЌ: Дали Османи зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ?

ДАЧИЌ: Дали Османи зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ?

ПАРЛАМЕНТОТ НА РЕПУБЛИКА СРПСКА ГО НЕГИРА ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: Велат дека го подигнуваат нивото на национална свест

ПАРЛАМЕНТОТ НА РЕПУБЛИКА СРПСКА ГО НЕГИРА ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: Велат дека го подигнуваат нивото на национална свест

ФОРЕНЗИЧАР ВЕРУВА ДЕКА УБИЈЦИТЕ ЈА РАСПАРЧИЛЕ ИЛИ ЗАПАЛИЛЕ ДАНКА: Деловите можеби ги однеле на 50-60 километри

ФОРЕНЗИЧАР ВЕРУВА ДЕКА УБИЈЦИТЕ ЈА РАСПАРЧИЛЕ ИЛИ ЗАПАЛИЛЕ ДАНКА: Деловите можеби ги однеле на 50-60 километри

ИМ ЗДОСАДИЛЕ ВИСОКИТЕ СМЕТКИ ЗА СТРУЈА, ПА РЕШИЛЕ САМИ ДА ПРОИЗВЕДУВААТ: Еве како изгледа енергетска заедница на група Грци

ИМ ЗДОСАДИЛЕ ВИСОКИТЕ СМЕТКИ ЗА СТРУЈА, ПА РЕШИЛЕ САМИ ДА ПРОИЗВЕДУВААТ: Еве како изгледа енергетска заедница на група Грци

ПО ПРЕБРОЕНИ 98 ОТСТО ОД ГЛАСОВИТЕ: ХДЗ има 60, а СДП 42 пратенички мандати

ПО ПРЕБРОЕНИ 98 ОТСТО ОД ГЛАСОВИТЕ: ХДЗ има 60, а СДП 42 пратенички мандати

„ВО ХРВАТСКА СЕ СЀ НАПЛАЌА, ДУРИ И ТУШОТ НА ПЛАЖА“: Сместувањето рипна на 90 евра од ноќевање, сезоната се уште не е започната, а многумина предвидуваат пропаст

„ВО ХРВАТСКА СЕ СЀ НАПЛАЌА, ДУРИ И ТУШОТ НА ПЛАЖА“: Сместувањето рипна на 90 евра од ноќевање, сезоната се уште не е започната, а многумина предвидуваат пропаст

ПРЕД САМИОТ СТАРТ НА ЛЕТНАТА СЕЗОНА: Црна Гора има сериозни проблеми, добро подгответе сѐ ако планирате таму на одмор

ПРЕД САМИОТ СТАРТ НА ЛЕТНАТА СЕЗОНА: Црна Гора има сериозни проблеми, добро подгответе сѐ ако планирате таму на одмор

ГИ НАРЕКОА ПРИМИТИВЦИ: Босански здруженија бараат гонење на Додик и Вучиќ поради негирање на геноцидот во Сребреница

ГИ НАРЕКОА ПРИМИТИВЦИ: Босански здруженија бараат гонење на Додик и Вучиќ поради негирање на геноцидот во Сребреница

Еден од убијците на Данка Илиќ сакал да го смени адвокатот

Еден од убијците на Данка Илиќ сакал да го смени адвокатот