31 Мај, 2020
0.0299

Иванов и кандидатката за негов наследник Силјановска прошетаа низ Охрид

Објавено во: Македонија 17 Февруари, 2019

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска.

Со Иванов и професорката која е кандидат за наследник на Ѓорге, во друштво беа и лидерот на партијата Христијан Мицковски и членовите на најтесното раководство на ВМРО ДПМНЕ.


Универзитетската професорка која вчера на конвенцијата на ВМРО ДПМНЕ со убедливо мнозинство е избрана за кандидат на таа партија за претседателските избори, со прошетка низ Охрид, неформално ја стартуваше кампањата.

Официјалниот дел за кампањата според ДИК ќе почне на 1 април.


Изборите на шеф на државата ќе бидат одржани на 21 април, а доколку ниту еден кандидат не победи во првиот круг, тогаш вториот круг претседателските избори ќе биде на 5 мај.

Вториот последователен мандат на четвртиот македонски претседател Ѓорѓе Иванов завршува на 12 мај.

Можеби ќе ве интересира

Четврта вонредна состојба, олабавени рестрикции

Четврта вонредна состојба, олабавени рестрикции

И денеска облаци и дожд, следува тмурна недела

И денеска облаци и дожд, следува тмурна недела

Избори најрано на 5 јули: Ќе има ли политички договор?

Избори најрано на 5 јули: Ќе има ли политички договор?

Астеруд: Не Радмила, во голема грешка си и треба да се извиниш

Астеруд: Не Радмила, во голема грешка си и треба да се извиниш

Филипче посакува да се огледаме на Дебар

Филипче посакува да се огледаме на Дебар

200 луѓе му беа на погребот, сега ќе се прават анкети со семејството

200 луѓе му беа на погребот, сега ќе се прават анкети со семејството

ФОТО: Полицајци се справија со банда ограбувачи во центарот на Скопје

ФОТО: Полицајци се справија со банда ограбувачи во центарот на Скопје

Се шири вирусот во Шуто Оризари, најмногу новозаболени сепак во Чаир, Бутел, Сарај

Се шири вирусот во Шуто Оризари, најмногу новозаболени сепак во Чаир, Бутел, Сарај

Спасовски: Избори затоа што вирусот ќе добива на интензитет наесен

Спасовски: Избори затоа што вирусот ќе добива на интензитет наесен