30 Јули, 2021
0.0301

Како Катар западна во економска спирала на смртта?

Објавено во: Економија 08 Јуни, 2017

Им ги прекинаа сообраќајните врски, немаат дотур на стоки, а граѓаните се грижат затоа што полиците во продавниците им се полупразни. 

Поминаа неколку дена од објавувањето на лошите вести. 

Движењето кон спиралата на смртта почна за Катар откако Заливските земји објавија дека ја прекинуваат соработката. 

Саудиска Арабија, Египет, Бахреин и ОАЕ ги прекинаа дипломатските и другите врски со обвинување дека Катар поддржува тероризам. 

Тоа посебно се однесува на ИД, Ал Каеда и Муслиманско братство. 

Катар која е земја со 2.5 милиони жители од кои 90% се странци, ќе се соочи со недостиг на храна. 

На граница се блокирани многу камиони со храна. 

Катар инаку располага со големи количества на нафта, плин, а оваа криза ќе биде голем удар за сите кои таму живеат и работат. 

Паника има во повеќе сектори како транспорт, банкарство, трговија. 

Иако Катар е една од најбогатите земји во светот, ако почнат да се повлекуваат инвеститорите, веќе нема да биде иста. 

Можеби ќе ве интересира

Централен регистар пријавил штета од „Таргет груп“ во ОЈО, износот заради истрагата засега е тајна!

Централен регистар пријавил штета од „Таргет груп“ во ОЈО, износот заради истрагата засега е тајна!

Колку милијарди евра депозити чува „Комерцијална банка“?

Колку милијарди евра депозити чува „Комерцијална банка“?

Генерали Инвестментс: Акциите на технологијата и е-трговијата и работата од дома остануваат сегменти со натпросечен раст

Генерали Инвестментс: Акциите на технологијата и е-трговијата и работата од дома остануваат сегменти со натпросечен раст

Биткоинот се тргува за повеќе од 40.000 долари

Биткоинот се тргува за повеќе од 40.000 долари

НАМЕСТО 15, И СТЕЧАЈЦИ СО 14 ГОДИНИ СТАЖ ЌЕ ДОБИВААТ НАДОМЕСТ ОД ДРЖАВАТА - што носи новиот закон

НАМЕСТО 15, И СТЕЧАЈЦИ СО 14 ГОДИНИ СТАЖ ЌЕ ДОБИВААТ НАДОМЕСТ ОД ДРЖАВАТА - што носи новиот закон

ПОЕВТИНО ПАРНО ЗА СКОПЈАНИ ЗА ЧЕТИРИ ОТСТО - РКЕ со одлука за заштита на потрошувачите

ПОЕВТИНО ПАРНО ЗА СКОПЈАНИ ЗА ЧЕТИРИ ОТСТО - РКЕ со одлука за заштита на потрошувачите

ОТВОРЕНИ 121 НОВО РАБОТНО МЕСТО ВО „АЛКАЛОИД“ ВО ПРВОТО ПОЛУГОДИЕ - профитот на компанијата порасна за 14 отсто

ОТВОРЕНИ 121 НОВО РАБОТНО МЕСТО ВО „АЛКАЛОИД“ ВО ПРВОТО ПОЛУГОДИЕ - профитот на компанијата порасна за 14 отсто

Блиску сме до просечна плата од 500 евра, тврди Шахпаска

Блиску сме до просечна плата од 500 евра, тврди Шахпаска

Со ребалансот на буџетот ќе има повеќе пари за здравството

Со ребалансот на буџетот ќе има повеќе пари за здравството