21 Октомври, 2021
0.0779

ЌЕ СЕ ВАЖИ ЛИ НЕГОВИОТ ГЛАС: Кандидатот за Канцелар, Армин Лашет, намерно или ненамерно покажа за кого гласал

Објавено во: Свет 26 Септември, 2021

На денешните парламентарни избори во Германија, јавната дискусија за исправноста на поднесеното гласачко ливче ја предизвика кандидатот за иден канцелар на владејачката коалиција ЦДУ/ЦСУ, Армин Лашет.

Лашет, свесно или ненамерно, го преклопи ливчето погрешно, па пред да биде ставено во гласачката кутија на избирачкото место во Ахен, беше јасно видливо кога гласаше.

Бројни камери и фотографи јасно го „фатија“ она што Лашет го заокружи.

Според многумина, ова е кршење на изборниот закон, а некои побараа неговиот глас да биде поништен.

Во членот 56 од изборниот закон јасно е наведено дека шефот на комисијата на избирачко место мора да го врати од избирачкото место лицето што го преклопило гласачкото ливче на таков начин што е јасно видливо за кого го дало својот глас.

Тоа би значело дека изборната комисија треба, кога ќе ја види оваа „грешка“, да му даде на Лашет ново гласачко ливче и да го поништи погрешно преклопеното.

Меѓутоа, бидејќи тоа не беше сторено, правните експерти посочуваат дека не е можно да се поништи неговото гласачко ливче бидејќи е во гласачката кутија.

Исто така, неговата сопруга Сузана Лашет, како и нејзиниот сопруг, погрешно го свитка гласачкото ливче и беше јасно дека таа гласала за ЦДУ.

По гласањето, Лашет изјави дека „секој глас е важен на овие избори“.


Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе