20 Октомври, 2019
0.0162

Која е првата жена од Африка која го освои Монт Еверест?

Објавено во: Свет 17 Мај, 2019

Жена од Африка го освои Монт Еверест.

Алпинистката од Јужноафриканската Република, Сарај Н’куси Кумало вчера се искачи на врвот Монт Еверест, со што стана првата црна Африканка која го освоила највисокиот врв на светот, соопшти Владата на ЈАР.

Кумало која има 47 години, успеа да се искачи на врвот висок 8.850 метри по три неуспешни обиди поради временските услови и земјотресот во 2015 година.

„Таа е родена во Замбија, по потекло е од Руанда, а државјанка на ЈАР, оваа наша сестра од Африка ја постигна својата цел да стане првата црна жена од Африка на врвот Монт Еверест“ – напиша организаторот на експедицијата на Фејсбук.

Јужноафриканската Влада пак, на Твитер објави: „Ѝ честитаме на имбокодо (силната жена) Сарај Кумало на тоа што стана првата Африканка која стигнала до врвот на светот, освојувајќи го Монт Еверест“.

Можеби ќе ве интересира

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

Макрон предупреди за оживување на Исламска држава

Макрон предупреди за оживување на Исламска држава

Падна договор за Брегзит

Падна договор за Брегзит