25 Март, 2018
0.0689

Мајчината болест е мојата сила

Објавено во: Стил 14 Ноември, 2017

Посветено на сите семејства кои се соочуваат со дијабет дома

Сите ние имаме некакви стравови. Некои се реални, некои нереални. Некои ги совладуваме, некои не. Најголем дел од нив, почнуваат кога сме деца.

Мојот најголем страв беше стравот од смрт. Но, не ме плашеше мојата. Ме плашеше смртта на моите родители. Знам дека не сум единствена. А токму денес со причина, ја раскажувам мојата приказна.

Мајка ми имаше дијабет. Цел живот. Го добила додека била бремена со мене. Во бројни случаи гестацискиот дијабет во текот на бременоста, може да се повлече по пораѓањето. Така беше во мојот случај, но мајка ми ја немаше таа среќа.

Фактот дека мајка ми има шеќер во крвта, како дете ми изгледаше многу страшен. 

Целата приказна, прочитајте ја на Женски магазин на овој линк.

Можеби ќе ве интересира

ДРЖАВА НА РАБОТОХОЛИЧАРИ: Работат по 2.739 часа годишно

ДРЖАВА НА РАБОТОХОЛИЧАРИ: Работат по 2.739 часа годишно

ЕЛЕНА СТЕФАНОВСКА, ВОДИТЕЛ НА НАСТАНОТ „ДАМА-ДА“: На секоја жена треба да и е убаво во својата кожа

ЕЛЕНА СТЕФАНОВСКА, ВОДИТЕЛ НА НАСТАНОТ „ДАМА-ДА“: На секоја жена треба да и е убаво во својата кожа

ВИКЕНД ИНТЕРМЕЦО: Како настанале македонските хитови?

ВИКЕНД ИНТЕРМЕЦО: Како настанале македонските хитови?

(ВИДЕО) АВАНТУРИСТИ: На скии го поминале замрзнатото Бајкалско Езеро

(ВИДЕО) АВАНТУРИСТИ: На скии го поминале замрзнатото Бајкалско Езеро

Перо Антиќ се почести со луксузен спортски автомобил

Перо Антиќ се почести со луксузен спортски автомобил

Сара Мејс ужива во бременоста: Диме секогаш ме разгалува

Сара Мејс ужива во бременоста: Диме секогаш ме разгалува

ИНТЕРВЈУ СО БРАЧНАТА ДВОЈКА ОД „ПАМПЕРС ОФ Д ФОЛ“: Кристијан сака да биде тапанар, а Јована му е најголем обожавател

ИНТЕРВЈУ СО БРАЧНАТА ДВОЈКА ОД „ПАМПЕРС ОФ Д ФОЛ“: Кристијан сака да биде тапанар, а Јована му е најголем обожавател

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Разбуди ме кога ќе биде лето

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Разбуди ме кога ќе биде лето

(ФОТО+ВИДЕО) ОВА ГИ МАМИ ТУРИСТИТЕ: Пролетта во оваа земја донесе „мoре од цвеќиња“

(ФОТО+ВИДЕО) ОВА ГИ МАМИ ТУРИСТИТЕ: Пролетта во оваа земја донесе „мoре од цвеќиња“