25 Јуни, 2022
0.0227

МАЈМУНСКИТЕ СИПАНИЦИ СТИГНАА ДО ГРЦИЈА-СТАПКАТА НА СМРТНОСТ ОД 3 ДО 6 ОТСТО: Како се шират и дали делуваат вакцини

Објавено во: Свет 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Националната здравствена служба на Грција (ЕОДИ) соопшти дека го регистрирала првиот можен случај на мајмунска сипаница, а во тек се лабораториски анализи, чиј резултат треба да го потврди тоа.

Колку е опасна болеста?

Повеќето случаи се благи и исчезнуваат сами по себе во рок од две до четири недели. Сепак, тешки инфекции се забележани кај имунокомпромитирани лица и мали деца. според СЗО, стапката на смртност е од три до шест проценти. Стапката на смртност од сојот кој е регистриран во регионот на  Конго може да биде до 11 отсто, додека западноафриканската има многу помал процент, 0,1 отсто

Дали вакцината е ефикасна?

Според СЗО, досегашните податоци од Африка покажуваат дека вакцината против мајмунските сипаници може да биде и до 85 отсто ефикасна во спречувањето на инфекции од мајмунски сипаници. Сепак, вакцините против сипаници не се користат од 1980 година, кога беа искоренети, што значи дека голем дел од светската популација денес е невакцинирана.

Исто така, не постои специфичен лек за лекување на мајмунски сипаници, но лековите со активни состојки како што се цидофовир и бринцидофовир се покажаа како корисни.

Дали е можна нова пандемија?

Сè уште е малку веројатна нова пандемија поради повеќе причини. Без асимптоматски случаи и многу очигледни симптоми на болеста, пациентите обично се изолираат пред да можат да заразат други. Преносот меѓу луѓето, исто така, бара продолжен близок контакт, ограничувајќи го потенцијалното ширење меѓу заедниците. Друг фактор е тоа што мајмунските сипаници се ДНК вирус кој не мутира толку брзо како СОВИД-19.


Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга