16 Јуни, 2019
0.0240

Македонија во жолта фаза: Какви температури се очекуваат

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2019

Од управата за хидрометеоролошки работи информираат дека денес, утре и задутре цела држава ќе биде зафатена од температури од жолта фаза. Затоа, министерството за здравство излезе со препораки за заштита на граѓаните.

Според метеоролозите денес не очекува многу сонце и повисоки температури.

УВ индексот ќе изнесува 9. Додека дневните температури на воздухот се очекува да се движат од 28 до 38 степени целзиусови. Најтопло се очекува да биде во југоистокот од земјава, но и во Демир Капија.

Од УХМР информираат дека од денес до сабота ќе преовладува стабилно и многу топло време со максимални температури кои на повеќе места ќе надминат 35 степени.

Од недела во попладневните часови повторно ќе има појава на локален пороен дожд и грмежи, а максималните температури ќе бидат во постепено опаѓање.

Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури, да не се изложуваат директно на сонце, да носат светла облека, да се носи капа и очила за сонце, да се консумира лесна храна и повеќе течности, особено вода. Додека на хронично болните лица им се препорачува редовно да ја земат пропишаната терапија.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пописот ги скара партиите, странски медиуми навестуваат кога Македонија ќе добие датум

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пописот ги скара партиите, странски медиуми навестуваат кога Македонија ќе добие датум

Груевски: Во животот напамет не ми паднало да влегувам во багажник

Груевски: Во животот напамет не ми паднало да влегувам во багажник

Ердоган доаѓа во Охрид за отварањето на Алипашината џамија

Ердоган доаѓа во Охрид за отварањето на Алипашината џамија

Странски медиуми пишуваат за тоа кога Македонија ќе добие датум за преговори

Странски медиуми пишуваат за тоа кога Македонија ќе добие датум за преговори

Tимоние: Mесеците кои претстојат треба да се искористат на најдобар начин

Tимоние: Mесеците кои претстојат треба да се искористат на најдобар начин

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за попис

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за попис

Градот направи штети во Крива Паланка

Градот направи штети во Крива Паланка

Мицотакис ќе има двојно повеќе пратеници од Ципрас - што ова ќе значи за Македонија?

Мицотакис ќе има двојно повеќе пратеници од Ципрас - што ова ќе значи за Македонија?

ПРОТОТЕМА: Северна Македонија ја коригира својата официјална туристичка кампања

ПРОТОТЕМА: Северна Македонија ја коригира својата официјална туристичка кампања