29 Мај, 2020
0.0496

Македонија во жолта фаза: Какви температури се очекуваат

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2019

Од управата за хидрометеоролошки работи информираат дека денес, утре и задутре цела држава ќе биде зафатена од температури од жолта фаза. Затоа, министерството за здравство излезе со препораки за заштита на граѓаните.

Според метеоролозите денес не очекува многу сонце и повисоки температури.

УВ индексот ќе изнесува 9. Додека дневните температури на воздухот се очекува да се движат од 28 до 38 степени целзиусови. Најтопло се очекува да биде во југоистокот од земјава, но и во Демир Капија.

Од УХМР информираат дека од денес до сабота ќе преовладува стабилно и многу топло време со максимални температури кои на повеќе места ќе надминат 35 степени.

Од недела во попладневните часови повторно ќе има појава на локален пороен дожд и грмежи, а максималните температури ќе бидат во постепено опаѓање.

Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури, да не се изложуваат директно на сонце, да носат светла облека, да се носи капа и очила за сонце, да се консумира лесна храна и повеќе течности, особено вода. Додека на хронично болните лица им се препорачува редовно да ја земат пропишаната терапија.


Можеби ќе ве интересира

ГО ВПЕРИ ПРСТОТ КОН ЧУЛЕВ И МИЦКОСКИ - Лидерот на СДСМ за зголемениот број новозаболени

ГО ВПЕРИ ПРСТОТ КОН ЧУЛЕВ И МИЦКОСКИ - Лидерот на СДСМ за зголемениот број новозаболени

ФИЛИПЧЕ СЕ ПОКАЈА: Немаше да препорачаме отворање на кафеаните да знаевме дека веднаш ќе се прават забави

ФИЛИПЧЕ СЕ ПОКАЈА: Немаше да препорачаме отворање на кафеаните да знаевме дека веднаш ќе се прават забави

ОД ШТО ПОЧИНАЛ 42-ГОДИШНИОТ ГЕРМАНЕЦ - најден е во Скопје, немало насилство

ОД ШТО ПОЧИНАЛ 42-ГОДИШНИОТ ГЕРМАНЕЦ - најден е во Скопје, немало насилство

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

Д-Р. КОСТОВ-ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ИМА НАПЛИВ НА ЗАРАЗЕНИ: Доаѓаат пациенти со најтешка клиничка слика и мора да бидат на респиратор

Д-Р. КОСТОВ-ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ИМА НАПЛИВ НА ЗАРАЗЕНИ: Доаѓаат пациенти со најтешка клиничка слика и мора да бидат на респиратор

Ексдиректорката на Кожно ќе помине со казна од 10 илјади евра

Ексдиректорката на Кожно ќе помине со казна од 10 илјади евра

ВО ЖИВО: Прес конференција на Венко Филипче

ВО ЖИВО: Прес конференција на Венко Филипче