22 Јануари, 2020
0.0178

Макрон: Барањето на Борис Џонсон за Брегзит не е остварлива опција

Објавено во: Свет 22 Август, 2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ги отфрли барањата на неговиот британски колега Борис Џонсон за нов договор за Брегзит. 

„Преговарањето за договорот со Велика Британија, според условите што неодамна ги предложија Британците, не е остварлива опција. Мислам дека претседателот Туск рече дека тоа е јасно“, рече Макрон пред новинарите во Париз.

Борис Џонсон напиша писмо во кое, меѓу другото, бара да се отстрани задниот застој во договорот, што предвидува Северна Ирска да продолжи да се придржува кон законот на ЕУ во области како што е безбедноста на храната, доколку сака да остане слободен. Премин без гранична контрола преку границата со Република Ирска. 

Макрон рече дека отстранувањето на мерката на претпазливост било разговарано пред потпишувањето на договорот Брисел-Лондон и било донесено одлука дека тоа не е „добар метод“. Францускиот претседател исто така рече дека ако Велика Британија излезе од ЕУ без договор, ќе биде по вина на Лондон. 

 „Прво, британскиот народ гласаше за излез. Второ, британската влада успеа, до последен момент, да го укине членот 50“, рече Макрон.

Според францускиот претседател, идејата за референдум во 2016 година била лоша затоа што владата во Лондон побарала од луѓето да изберат членство во ЕУ или не „на едноставен начин, без да им кажат како ќе биде“.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОГРОМНИ БРАНОВИ: Осум жртви во поплавите во Шпанија

(ВИДЕО) ОГРОМНИ БРАНОВИ: Осум жртви во поплавите во Шпанија

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЕРУСАЛИМ: Макрон избрка израелски полицајци

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЕРУСАЛИМ: Макрон избрка израелски полицајци

(ФОТО+ВИДЕО) Вакво снежно невреме немало 50 години

(ФОТО+ВИДЕО) Вакво снежно невреме немало 50 години

Принцот од Саудиска Арабија го хакирал телефонот на Џеф Безос

Принцот од Саудиска Арабија го хакирал телефонот на Џеф Безос

Корона вирусот ги „залула“ берзите: Акциите во скок по големиот пад

Корона вирусот ги „залула“ берзите: Акциите во скок по големиот пад

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“

Седум клучни работи кои треба да ги знаете за мистериозниот коронавирус поради кој светот е на готовс

Седум клучни работи кои треба да ги знаете за мистериозниот коронавирус поради кој светот е на готовс

Зимата во Европа заврши?

Зимата во Европа заврши?

ЦЕНИ ОД КОИ БОЛИ ГЛАВА: Сместувањето во Давос оган и пламен

ЦЕНИ ОД КОИ БОЛИ ГЛАВА: Сместувањето во Давос оган и пламен