21 Февруари, 2019
0.2420
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

Медицинска сестра убивала пациенти поради банална причина

Објавено во: Свет 11 Јули, 2018

Ајуми Кубоки на 31 годишна возраст е медицинска сестра од Јапонија, која  е уапсена под сомнение дека убила 20 пациенти за да не умрат кога таа била на смена.

Кубоки во полиција рекла дека ја забрзувала смртта на пациентите за да починат во смена на друга медицинска сестра, а не во нејзината бидејќи не сакала да им ја соопштува тажната веста на семејствата, објави весникот „Асахи шимбун“.

Наводно ги труела пациентите,  постари луѓе, ставајќи им антисептичен раствор во интравенозните системи, во болницата Огучи, во близина на Токио, во 2016 година.

Во болницата должност на медицинските сестри е да им ја соопштуваат веста за смртта на пациентот на блиските, ако почине додека се на нивна смена.

„Ќе беше тешко таа одговорност да ми паднеше мене“- кажала Кубоки на инспекторите.

Инспекторите нашле мали траги од прободување со игла на кесите. При анализа на униформите на сестрите во тоа одделение, откриле дека само на една има траги од антисептик околу џебот – таа на Кубоки.

Кубоки наводно признала дека убила 20 пациенти, но нагласила дека мета ѝ биле само оние што биле навистина многу болни.

Но, од полицијата велат дека таквата изјава е сомнителна, затоа што еден од починатите пациенти не бил смртно болен.

Можеби ќе ве интересира

Путин се закани дека ќе нишани кон САД

Путин се закани дека ќе нишани кон САД

(ВИДЕО) Од аерозагадувањето умираат повеќе луѓе отколку во војна

(ВИДЕО) Од аерозагадувањето умираат повеќе луѓе отколку во војна

Кои се најдобрите градови за живот во Европа?

Кои се најдобрите градови за живот во Европа?

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните