18 Јули, 2018
0.3831
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

Медицинска сестра убивала пациенти поради банална причина

Објавено во: Свет 11 Јули, 2018

Ајуми Кубоки на 31 годишна возраст е медицинска сестра од Јапонија, која  е уапсена под сомнение дека убила 20 пациенти за да не умрат кога таа била на смена.

Кубоки во полиција рекла дека ја забрзувала смртта на пациентите за да починат во смена на друга медицинска сестра, а не во нејзината бидејќи не сакала да им ја соопштува тажната веста на семејствата, објави весникот „Асахи шимбун“.

Наводно ги труела пациентите,  постари луѓе, ставајќи им антисептичен раствор во интравенозните системи, во болницата Огучи, во близина на Токио, во 2016 година.

Во болницата должност на медицинските сестри е да им ја соопштуваат веста за смртта на пациентот на блиските, ако почине додека се на нивна смена.

„Ќе беше тешко таа одговорност да ми паднеше мене“- кажала Кубоки на инспекторите.

Инспекторите нашле мали траги од прободување со игла на кесите. При анализа на униформите на сестрите во тоа одделение, откриле дека само на една има траги од антисептик околу џебот – таа на Кубоки.

Кубоки наводно признала дека убила 20 пациенти, но нагласила дека мета ѝ биле само оние што биле навистина многу болни.

Но, од полицијата велат дека таквата изјава е сомнителна, затоа што еден од починатите пациенти не бил смртно болен.

Можеби ќе ве интересира

ШТО НЕ СМЕЕТЕ ДА ПРАВИТЕ НА ПЛАЖА: За ова следат многу високи казни

ШТО НЕ СМЕЕТЕ ДА ПРАВИТЕ НА ПЛАЖА: За ова следат многу високи казни

Русија ќе им го врати ударот на Грците кои протераа нивни дипломати

Русија ќе им го врати ударот на Грците кои протераа нивни дипломати

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

(ВИДЕО) ПРВ ПАТ ВО ЈАВНОСТА, ПРИКАЗНА КОЈА СВЕТОТ САКА ДА ЈА ЧУЕ: Момчињата од Тајланд откриваат детали од пештерата

(ВИДЕО) ПРВ ПАТ ВО ЈАВНОСТА, ПРИКАЗНА КОЈА СВЕТОТ САКА ДА ЈА ЧУЕ: Момчињата од Тајланд откриваат детали од пештерата

Трамп ја омаловажи Црна Гора: „Тие се многу агресивни луѓе, може да предизвикаат светска војна“

Трамп ја омаловажи Црна Гора: „Тие се многу агресивни луѓе, може да предизвикаат светска војна“

ТЕНЗИИТЕ СЕ ПОГОЛЕМИ: И кажуваат ли Русите конечно збогум на Украина?

ТЕНЗИИТЕ СЕ ПОГОЛЕМИ: И кажуваат ли Русите конечно збогум на Украина?

ЕУ СО УЛТИМАТУМ ДО AIRBNB: Што бараат од нив?

ЕУ СО УЛТИМАТУМ ДО AIRBNB: Што бараат од нив?

(ФОТО+ВИДЕО) KOJA E ШПИОНКАТА МАРИЈА: Сака оружје и има таен план за Путин

(ФОТО+ВИДЕО) KOJA E ШПИОНКАТА МАРИЈА: Сака оружје и има таен план за Путин

Кому ќе се обратат утре децата од Тајланд?

Кому ќе се обратат утре децата од Тајланд?