20 Февруари, 2020
0.0174

МОРБИДНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Коронавирусот би можел да зарази 60 отсто од луѓето во светот

Објавено во: Свет 11 Февруари, 2020

Епидемијата на коронавирус може да се прошири на околу две третини од светската популација ако не може да се контролира, изјавил водечкиот епидемиолог Габриел Леунг од Хонг Конг.

Неговото предупредување следи откако шефот на Светската здравствена организација рече дека неодамнешните случаи на пациенти со коронавирус кои никогаш не ја посетиле Кина може да бидат „врв на ледениот брег“.

Професорот Леунг, претседател на Одделот за медицина на Универзитетот во Хонг Конг, рече дека најважното прашање сега е да се утврди големината и формата на тој „леден брег“.

Повеќето експерти сметаат дека секое заразено лице ќе продолжи да го шири вирусот кај околу 2,5 други луѓе. Тоа доведе до заклучок дека вирусот има „стапка на напад“ од 60 до 80 проценти.

„Шеесет проценти од светската популација е ужасно голем број“, рекол Леунг за „Гардијан“, пред експертскиот состанок на СЗО во вторникот во Женева.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) МОСКВА СЕ ПРОТИВИ: Една земја се закани дека ќе интервенира во Сирија

(ВИДЕО) МОСКВА СЕ ПРОТИВИ: Една земја се закани дека ќе интервенира во Сирија

ЖРТВИ НА КОРОНАВИРУС: Починаа двајца луѓе во Иран

ЖРТВИ НА КОРОНАВИРУС: Починаа двајца луѓе во Иран

ПОНУДА ЗА СЕМЕЈНИ ЛУЃЕ: Италијанско гратче две години ќе ги субвенционира со кирија

ПОНУДА ЗА СЕМЕЈНИ ЛУЃЕ: Италијанско гратче две години ќе ги субвенционира со кирија

(ВИДЕО) ВОЗЕЊЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Ова е руски автомобил кој сообраќа без возач

(ВИДЕО) ВОЗЕЊЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Ова е руски автомобил кој сообраќа без возач

ПОЧНАА ВЧЕРА, ЗАВРШУВААТ ВО САБОТА: Кина гради нова фабрика за заштитни маски поради коронавирусот

ПОЧНАА ВЧЕРА, ЗАВРШУВААТ ВО САБОТА: Кина гради нова фабрика за заштитни маски поради коронавирусот

КОГО НАЈМНОГУ НАПАЃА КОРОНАВИРУСОТ - старите и болните најризични

КОГО НАЈМНОГУ НАПАЃА КОРОНАВИРУСОТ - старите и болните најризични

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите