16 Ноември, 2019
0.0192

Нетанјаху има план кој може да го „запали“ регионот

Објавено во: Свет 11 Септември, 2019

Премиерот на Израел,  Бенјамин Нетанјаху вети дека ќе го анектира делот од окупираниот Западен брег на границата со Јордан, доколку повторно биде избран на функцијата.

Тој прецизираше дека ќе го прошири израелскиот суверенитет над долината на Јордан која сочинува околу 30 отсто од Западниот брег и северниот дел на Мртовото Море ако повторно стане премиер.

Обраќајќи им се на новинарите во Рамат Гану кај Тел Авив тој кажа дека мировниот план на владата на американскиот претседател Доналд Трамп ќе биде објавен по изборите во Израел и дека ќе обезбеди „историска можност“ за анексија на Западниот брег и други области.

Парламентарните избори во Израел се одржуваат на 17 септември.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Брунјаро: Венеција е прва граница на она што ќе му се случи на целиот свет

(ВИДЕО) Брунјаро: Венеција е прва граница на она што ќе му се случи на целиот свет

(ФОТО+ВИДЕО) „Жолтите елеци“ запалија автомобили и демолираа банка

(ФОТО+ВИДЕО) „Жолтите елеци“ запалија автомобили и демолираа банка

(ВИДЕО+ФОТО) ЌЕ ЗАВРШИ КАКО АТЛАНТИДА: Еве зошто Венеција тоне

(ВИДЕО+ФОТО) ЌЕ ЗАВРШИ КАКО АТЛАНТИДА: Еве зошто Венеција тоне

(ФОТО+ВИДЕО) БОЛИВИЈА НА РАБ НА ГРАЃАНСКА ВОЈНА: Судири и жртви на улиците

(ФОТО+ВИДЕО) БОЛИВИЈА НА РАБ НА ГРАЃАНСКА ВОЈНА: Судири и жртви на улиците

ОГРОМНИ ШТЕТИ: Над 5.000 компании страдале од протестите на „Жолтите елеци“

ОГРОМНИ ШТЕТИ: Над 5.000 компании страдале од протестите на „Жолтите елеци“

(ВИДЕО) КУЌИ ОД 40 КВАДРАТИ: Минлив тренд или се почесто ќе ги има во иднина?

(ВИДЕО) КУЌИ ОД 40 КВАДРАТИ: Минлив тренд или се почесто ќе ги има во иднина?

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами