10 Декември, 2018
0.3125
    ALK 8149.06    0.8%     GRNT 810.87    1.36%     KMB 4932.79    2.35%     MPT 46443.88    0.75%     MTUR 4850    -0.58%     MZPU 607    0%     OHB 6545.4    1.52%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    1.04%     RMDEN17 96.5    0%     RZLV 68    0%     SBT 1802    -7.59%     STB 1278.3    1.18%     STIL 121    0.83%     TEL 295    0%     TNB 13999.97    0%     TTK 1233    -0.91%

НЕВЕРОЈАТЕН СЛУЧАЈ: Шефот на Интерпол даде оставка-какви дубари правел во Кина?

Објавено во: Свет 08 Октомври, 2018

Менг Хонгвеј дал оставка на местото директор на Интерпол, после неколку дена шпекулации за неговото исчезнување.

Оставката веднаш стапи на сила. Интерпол ќе избере нов претседател во ноември на седница во Дубаи. Како што се очекува, шеф на оваа меѓународна организација ќе биде претставник на Јужна Кореја.

Претходно беше објавено дека Хонгвеј е осомничен во Кина за кршење на законот и дека е во тек истрага против него.

Во изминативе денови се зборуваше во медиумите за неговото исчезнување бидејќи не и се јавил на семејството откако кон крајот ан септември отишол во Кина.

Дисциплинираниот орган на кинеската владеачка Комунистичка партија соопшти дека претседателот на Интерпол, е под истрага дека го кршел законот, а дел од медиуми пишуваат дека станува збор за поткуп.

Можеби ќе ве интересира

Сијарто му врати на Хан за што треба да се грижи

Сијарто му врати на Хан за што треба да се грижи

МОЖЕН ПРЕСВРТ: Кој може да ја спаси Британија од Брегзит и да ја смени одлуката?

МОЖЕН ПРЕСВРТ: Кој може да ја спаси Британија од Брегзит и да ја смени одлуката?

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ ВО МАКРОН: Што значајно денеска ќе соопшти францускиот претседател?

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ ВО МАКРОН: Што значајно денеска ќе соопшти францускиот претседател?

(ВИДЕО) Се запали зградата на постојаната мисија на Србија во Њујорк

(ВИДЕО) Се запали зградата на постојаната мисија на Србија во Њујорк

(ВИДЕО) СНЕЖНА БУРА ЈА ПАРАЛИЗИРА АМЕРИКА: Автомобили се судираат на сите страни

(ВИДЕО) СНЕЖНА БУРА ЈА ПАРАЛИЗИРА АМЕРИКА: Автомобили се судираат на сите страни

Никогаш досега како во 2018-та: Рекорден број на фрлени бомби во Авганистан

Никогаш досега како во 2018-та: Рекорден број на фрлени бомби во Авганистан

(ВИДЕО) ПОРАДИ НЕГО СИТЕ НОСАТ ЖОЛТИ ЕЛЕЦИ: Кој е човекот што ја покрена револуцијата против Макрон?

(ВИДЕО) ПОРАДИ НЕГО СИТЕ НОСАТ ЖОЛТИ ЕЛЕЦИ: Кој е човекот што ја покрена револуцијата против Макрон?

(ГАЛЕРИЈА) ТОП фотографии на годината

(ГАЛЕРИЈА) ТОП фотографии на годината

(ФОТО) УШТЕ ЕДНО ЧУДО ДОАЃА ОД КИНА: Вака ќе изгледа новиот аеродром во Пекинг

(ФОТО) УШТЕ ЕДНО ЧУДО ДОАЃА ОД КИНА: Вака ќе изгледа новиот аеродром во Пекинг