22 Октомври, 2018
0.2587

НЕВЕРОЈАТЕН СЛУЧАЈ: Шефот на Интерпол даде оставка-какви дубари правел во Кина?

Објавено во: Свет 08 Октомври, 2018

Менг Хонгвеј дал оставка на местото директор на Интерпол, после неколку дена шпекулации за неговото исчезнување.

Оставката веднаш стапи на сила. Интерпол ќе избере нов претседател во ноември на седница во Дубаи. Како што се очекува, шеф на оваа меѓународна организација ќе биде претставник на Јужна Кореја.

Претходно беше објавено дека Хонгвеј е осомничен во Кина за кршење на законот и дека е во тек истрага против него.

Во изминативе денови се зборуваше во медиумите за неговото исчезнување бидејќи не и се јавил на семејството откако кон крајот ан септември отишол во Кина.

Дисциплинираниот орган на кинеската владеачка Комунистичка партија соопшти дека претседателот на Интерпол, е под истрага дека го кршел законот, а дел од медиуми пишуваат дека станува збор за поткуп.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТОП: Вода влегува во куќите, луѓето немоќни

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТОП: Вода влегува во куќите, луѓето немоќни

(ВИДЕО) Пат по кој возат само најхрабрите

(ВИДЕО) Пат по кој возат само најхрабрите

(ВИДЕО) На забава десетици повредени откако пропадна под

(ВИДЕО) На забава десетици повредени откако пропадна под

СЕ СУДРИЈА МУСЛИМАНИ И ХРИСТИЈАНИ: Опожарени се домови, а 55 луѓе загинаа

СЕ СУДРИЈА МУСЛИМАНИ И ХРИСТИЈАНИ: Опожарени се домови, а 55 луѓе загинаа

(ВИДЕО) Реванш на Брегзит му побараа 670.000 Британци

(ВИДЕО) Реванш на Брегзит му побараа 670.000 Британци

Салвини фотографиран со четничко знаме

Салвини фотографиран со четничко знаме

ДОБРА ИДЕЈА: Франција воведува регистрација на велосипеди

ДОБРА ИДЕЈА: Франција воведува регистрација на велосипеди

Поради Македонија руското МНР ги нападна САД и ЕУ

Поради Македонија руското МНР ги нападна САД и ЕУ

ВЕЌЕ НИШТО НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Android ќе мора да го плаќаме!

ВЕЌЕ НИШТО НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Android ќе мора да го плаќаме!