22 Август, 2019
0.0254

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

Објавено во: Свет 21 Мај, 2019

Владата во Нов Зеланд одлучи да се помири со големиот број туристи, но ќе ја заштити природата со воведување на даноци. 

Данокот кој ќе го плаќаат посетителите ќе се троши за обнова на инфраструктурата и за чувањето на пределите. 

Од октомври за влез во земјата ќе наплаќаат по 35 новозеландски долари. 

Лани имале 3.8 милиони туристи. Се очеква дека до 2025 година бројот на странски туристи ќе порасне на пет милиони. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Награда од милион евра, ова го нуди германски град за една банална работа

(ВИДЕО) Награда од милион евра, ова го нуди германски град за една банална работа

(ВИДЕО) Со необичен потег Индонежанец ќе ги спасува шумите

(ВИДЕО) Со необичен потег Индонежанец ќе ги спасува шумите

Бразил не може да се справи со пожарите?

Бразил не може да се справи со пожарите?

Макрон: Барањето на Борис Џонсон за Брегзит не е остварлива опција

Макрон: Барањето на Борис Џонсон за Брегзит не е остварлива опција

Кои европски народи најмногу патуваат и каде?

Кои европски народи најмногу патуваат и каде?

(ВИДЕО) ДЕНОТ СТАНА НОЌ: Шумите се претворија во пепел

(ВИДЕО) ДЕНОТ СТАНА НОЌ: Шумите се претворија во пепел

ГЕРМАНИЈА ДЕМОГРАФСКИ СЕ МЕНУВА: Утврдено е колкав процент од жителите се со мигрантски корени

ГЕРМАНИЈА ДЕМОГРАФСКИ СЕ МЕНУВА: Утврдено е колкав процент од жителите се со мигрантски корени

(ФОТО) Горат „БЕЛИТЕ ДРОБОВИ“ на планетата земја: Рекорден број на пожари во Амазон

(ФОТО) Горат „БЕЛИТЕ ДРОБОВИ“ на планетата земја: Рекорден број на пожари во Амазон

Трамп ја одложи средбата со данската премиерка: Која е причината

Трамп ја одложи средбата со данската премиерка: Која е причината