13 Јули, 2020
0.0316

Новата Mokka: Opel се фокусира на плочките со имињата на моделите

Објавено во: Мои пари 27 Мај, 2020

• Главна работа кај Mokka: табличката со името сега е централно лоцирана на задниот дел

• Јасно читлив: Буквите на Opel се модернизирани за подобар дигитален дисплеј

• Нова филозофија: развојот на следната генерација Мока ја следи дизајнерската насока

Риселсхајм. Автомобил од единечен калап. Прецизен, јасен, висок квалитет - тоа е новата Opel Mokka. Јасно е усогласена според дизајнерските насоки развиени од Opel, со идеални пропорции. Лицето на новата генерација на Mokka покажува исклучително атрактивни карактеристики кои се дисциплинирани и персонализирани во исто време - како германски супермодел кој работи на сетот. Оваа дисциплина е насекаде, во секој детал, особено во плочката каде го пишува името на Mokka. Се е ново, како и целиот автомобил, со специјално дизајниран фонт кој на технички, течен и живописен начин го формираат зборот „Mokka“. Име и амблемот се во центарот на новата генерација на возила. Истото важи и за новата Mokka, првиот Opel што самоуверено го носи своето име централно на задната врата под легендарниот симбол на молњата. Читлив за секого и без досадни додатоци како што се линиите на опрема или некои кратенки. Новата Opel Mokka кажува само „Mokka“ - или „Mokka“ со малото „е“ во случајот со чисто батеријата-електрична верзија.

„Плочката со името ја илустрира апсолутната прецизност на новата Mokka“, објаснува потпретседателот на Opel Design, Марк Адамс. „Остро направена буква е испружена во широк пејзажен формат и самоуверено е распоредена за да се нагласи ширината на возилото. Централното поставување е во согласност со филозофијата за насоките на Opel, каде клучните визуелни елементи се распоредени по вертикалната и хоризонталната оска. Електричниот Mokka-e дефинира нова ера за брендот на Opel. Формата и функција што совршени ги поврзуваат заедно - едноставно германски “.

Следната генерација на Opel Mokka е со целосно нов дизајн и испораките на првите клиенти ќе започнат во почетокот на 2021 година.


Компасот на Opel: визуелниот идентитет на идните модели

Следната генерација на Mokka го открива за прв пат новиот план за предниот и задниот изглед на идните модели на Opel. Во дизајнeрскa насока, две оски се пресекуваат со блесокот на молњата на Opel во средина. Легендарното лого на марката станува главна карактеристика повеќе од кога и да било. Сега поострaта и појасна бразда на хаубата, кој продолжува под молњата, ја одредува вертикалната оска. Карактеристичната графика во форма на крило на дневните светла, кои ќе ги имаат идните модели на Opel, ја симболизираат хоризонталната оска. Темата се повторува во задниот дел и го покажува компасот на Opel во најчиста форма. Молњата во средина во комбинација со централно поставената табличка на моделот ја поврзува хоризонталната линија на задните светла во форма на крило со вертикалната линија што се протега од антената на покривот надолу кон нагласената бразда во браникот.


Можеби ќе ве интересира

Врачена наградата Автомобил на годината во Македонија за 2020 година и признанието СУВ на годината

Врачена наградата Автомобил на годината во Македонија за 2020 година и признанието СУВ на годината

А1 Македонија подарува: Со нова активација на Е-сметка до електричен велосипед

А1 Македонија подарува: Со нова активација на Е-сметка до електричен велосипед

Ладење и греење со инвертер клими: Заштедете пари и електрична енергија

Ладење и греење со инвертер клими: Заштедете пари и електрична енергија

Светски агенции: Со користење на IQOS се намалува изложеноста на штетни материи

Светски агенции: Со користење на IQOS се намалува изложеноста на штетни материи

ДВА НОВИ ОНЛАЈН БОНУСИ ВО Sportlife

ДВА НОВИ ОНЛАЈН БОНУСИ ВО Sportlife

Заборавете на бактерии и вируси со правилно чистење и одржување на клима уредот

Заборавете на бактерии и вируси со правилно чистење и одржување на клима уредот

Huawei ја засилува вредноста на брендот, се искачува на рангирањето на BrandZ World’s Most Valuable Brands

Huawei ја засилува вредноста на брендот, се искачува на рангирањето на BrandZ World’s Most Valuable Brands

Каде одат донираните средства од веб-платформата solidarnost.gov.mk?

Каде одат донираните средства од веб-платформата solidarnost.gov.mk?

Светот низ призмата на фотографии доставени до Huawei Next-Image Awards 2020

Светот низ призмата на фотографии доставени до Huawei Next-Image Awards 2020