27 Октомври, 2021
0.0210

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА: Бензините надолу, а дизелот и екстралесното поскапуваат за по еден денар

Објавено во: Економија 27 Септември, 2021

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за  0,40 отсто. 

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за еден денар за литар, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и  на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за еден денар за литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,599 денар/килограм и сега ќе изнесува 39,780 ден/кг.

Од 28.9.2021 година од 00:01 часот максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин  ЕУРОСУПЕР БС - 95             72,00  (денари/литар)

Моторен бензин  ЕУРОСУПЕР БС -98               74,00  (денари/литар)

Дизел гориво  ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)             63,00  (денари/литар)

Масло за горење  Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)          65,00  (денари/литар)

Мазут М-1 НС  39,780  (денари/килограм)

Во изминатиот седумдневен период референтни цени на светските берзи во просек бележат намалувањесамо кај бензинотза 3,175 отсто, додека кај останатите е регистрирано зголемување и тоа кај дизелотза 1,873 отсто, кај екстра лесното масло за 1,964 отсто и кај мазутот за 1,141 отсто.

Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е повисок за 0,722 отсто.

Можеби ќе ве интересира

Историски ден за македонскиот стартап екосистем, eве зошто

Историски ден за македонскиот стартап екосистем, eве зошто

Заев објасни дали ќе имаме зголемена инфлација и енергетски ценовен шок

Заев објасни дали ќе имаме зголемена инфлација и енергетски ценовен шок

Мицкоски: Ќе се вратиме 40-50 години наназад кога домаќинствата се соочуваа со недостаток на електрична енергија

Мицкоски: Ќе се вратиме 40-50 години наназад кога домаќинствата се соочуваа со недостаток на електрична енергија

Растат платите во Србија, просечната се искачи на 550 евра

Растат платите во Србија, просечната се искачи на 550 евра

Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

НАЈЧЕВСКА ПРАШУВА: Зошто во земјава не се стимулира ставање панели на секоја куќа и кому му одговара да останеме енергетски зависни

НАЈЧЕВСКА ПРАШУВА: Зошто во земјава не се стимулира ставање панели на секоја куќа и кому му одговара да останеме енергетски зависни

БЕКТЕШИ: Убеден сум дека ниту по први јануари нема да има големи ценовни шокови кај електричната енергија

БЕКТЕШИ: Убеден сум дека ниту по први јануари нема да има големи ценовни шокови кај електричната енергија

На Балканот и натаму се градат нуклеарни централи, Македонија нема стратешка резерва

На Балканот и натаму се градат нуклеарни централи, Македонија нема стратешка резерва

Скопска фирма со еден вработен направи пола милион евра профит!

Скопска фирма со еден вработен направи пола милион евра профит!