19 Февруари, 2019
0.3181
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

Новогодишен свет на бајките во Скопје City Mall

Објавено во: Мои пари 05 Декември, 2018

За прв пат кај нас, и за прв пат во еден шопинг мол во регионот, во Скопје Сити Мол од овој викенд  па се до 07 јануари 2019, децата а и возрасните ќе можат да уживаат во Новогодишниот свет на бајките.

Секој од вас ќе има можност за прв пат да присуствува и да ужива во Куќата на Аладин и џинот од ламбата, слонот на 1001 ноќ, Ивица и Марица со Вештерката, Летечкиот килим на Аладин, Штиклата на Пепелашка, Кочијата на Пепелашка, бајки кои секој од нас ќе го направи посебно среќен пред новогодишните празници.


“Многу сме среќни што Скопје Сити Мол ја има честа да биде првиот мол во југоисточна Европа, кој успеа да ја донесе изложбата на Новогодишен свет на бајките, и со тоа Скопје Сити Мол уште еднаш се позиционира како лидер во регионот. Предновогодишната магија во Скопје Сити Мол, како и секоја година ја прави да биде посебна вашата посета. Имаме многу активности за најмладите кои со сигурност ќе имаат незаборавно искуство. И оваа година ја имаме најголемата и најубавата елка, а ќе го имаме и дедо мраз кој ќе ги забавува со музика и песна на пијано". - изјави Дамјан Корубин од Скопје Сити Мол.


Богатата програма и предновогодишна магија во светот на бајките ќе им овозмжи на најмладите да уживаат во интерактивните тури каде ќе ги пречекаат професионални актери во улогите на ликовите од секоја бајка. Турите ќе се одвиваат секој викенд, започнувајќи во петок од 18:00 до 20:00 часот, а сабота и недела ќе има двa термини со повеќе тури од 13:00-15:00 и од 18:00 до 20:00. Исто така, ќе бидат организирани и работилници за најмладите, додека во неделите во фоајето на Синеплекс од 11:00 ќе се појадува со Дедо Мраз, како и претстави во салите од 11:45, ќе можат да уживаат и во дворот на Дедо Мраз, каде ќе ги забавува токму тој со песни и музика на пијано. И оваа година ја имаме магичната елка, која е поставена во внатрешноста на молот. 

Скопје Сити Мол е вашиот сојузник кој преку игра забава и смеа ќе не наврати сите во детството кога приказните го имаа нашето најголемо внимание. Преку приказните, бајките и нивниот интересен начин на отсликување на животот сите растевме, созревавме, тие го будат интелигентот кај децата и го потикнуваат здравиот психолошки развој кај децата.

Големиот ум на Алберт Ајнштајн рекол:

 „Ако сакате Вашите деца да бидат интелегентни, читајте им бајки. Ако сакате да бидат поинтелегентни, читајте им повеќе бајки.“


Можеби ќе ве интересира

Фчерашни Новости ја поминаа Карасевда

Фчерашни Новости ја поминаа Карасевда

Стопанската комора на Македонија слави 97 години постоење

Стопанската комора на Македонија слави 97 години постоење

Реновирана е Телеком продавницата во Кавадарци

Реновирана е Телеком продавницата во Кавадарци

Избор за најдобар HR менаџер за 2018!

Избор за најдобар HR менаџер за 2018!

Вработените на Vip во крводарителска акција

Вработените на Vip во крводарителска акција

Свечена академија за Д-р Рајхард Прибе

Свечена академија за Д-р Рајхард Прибе

Запознајте се со образовните програми на Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, Сити колеџ

Запознајте се со образовните програми на Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, Сити колеџ

Работата на Македонската триатлон федерација признаена со престижна награда од Европската триатлон унија

Работата на Македонската триатлон федерација признаена со престижна награда од Европската триатлон унија

Учениците од „Нова“ донираа храна за социјално загрозените семејства

Учениците од „Нова“ донираа храна за социјално загрозените семејства