26 Април, 2019
0.0249

Од 2023-та Скопје ќе плаќа поскапа вода

Објавено во: Економија 22 Март, 2019

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје, најави дека од 2023-та граѓаните ќе користат поскапа вода од градската мрежа затоа што ќе треба да се финансира изградбата и функционирањето на пречистителната станица која мора да функционира според стандардите што ги бара Европската комисија.

- Можам да објавам дека во моментов не се размислува за поскапување на водата од градскиот водовод. Тоа се гласини кои што ги пушти старото раководство на Регулаторна комисија за енергетика пред да си замине. Поскапување ќе има од 2023-та за до кого треба да биде направена пречистителна станица чие функционирање повлекува пари за да можат граѓаните да користат почиста вода - изјави денеска градоначалникот Шилегов.

Ова Шилегов го потврди додека се одбележуваше Светскиот ден на водите кај изворите кај Рашче од каде што Скопје се снабдува со вода за пиење.

Можеби ќе ве интересира

Гувернерката Ангеловска Бежоска за МИА: Можам да потврдам дека денарот е стабилен

Гувернерката Ангеловска Бежоска за МИА: Можам да потврдам дека денарот е стабилен

Капиталните инвестиции во лер: Објавени податоците до март

Капиталните инвестиции во лер: Објавени податоците до март

Дилема: Гимназиско или стручно образование

Дилема: Гимназиско или стручно образование

„Алкалоид“ во офанзива на странските пазари!

„Алкалоид“ во офанзива на странските пазари!

МИЛИОНСКА ГЛОБА: Колку долари ќе биде казнет „Фејсбук“ од американските власти?

МИЛИОНСКА ГЛОБА: Колку долари ќе биде казнет „Фејсбук“ од американските власти?

УТРИНСКИ ФОКУС: Профитот на „Комерцијална банка“ преполовен, „Алкалоид“ ја зголеми добивката

УТРИНСКИ ФОКУС: Профитот на „Комерцијална банка“ преполовен, „Алкалоид“ ја зголеми добивката

Ќе се одважат ли блиските на функционерите од власта по непотизмот или нема да го слушаат лидерот Заев?

Ќе се одважат ли блиските на функционерите од власта по непотизмот или нема да го слушаат лидерот Заев?

Се лизна ли „Комерцијална банка“?

Се лизна ли „Комерцијална банка“?

Алкалоид АД Скопје со раст на приходите во првите три месеци годинава и 55 нови вработувања

Алкалоид АД Скопје со раст на приходите во првите три месеци годинава и 55 нови вработувања