18 Јуни, 2019
0.0175

Почнува „ракометната еуфорија“ - Светското ракометно првенство 2019

Објавено во: Мои пари 11 Јануари, 2019

Денес почнува Светското ракометно првенство коешто оваа година се одржува во „најракометните“ земји во светот - Германија и Данска.Повторно нѐ фаќа еуфорија, се подгреваат очекувањата, се предвидува, се прават комбинаторики... Влегуваме во „ракометна треска“ која барем за момент ни го одвлекува вниманието од секојдневието, и нѐ прави горди што нашата репрезентација се бори за пласман рамо до рамо со најдобрите екипи.

Со години наназад, нашата машка ракометна репрезентација е главен „виновник“ за гордоста што ја чувствуваме со секој гол, секоја победа на  врвните ракометни настани. Тимот е  составен од професионалци кои играат за најдобрите европски екипи, идоли на многу млади во земјава, пример за истрајност и спортски дух... На Мундијалот во Германија и Данска нашите момци ќе бидат сместени во групата Б, каде што задачата за пласман во наредната рунда на светскиот ракометен собир воопшто нема да биде лесна, затоа што ќе имаат квалитетни ривали.

Раул Гонзалез на Светското првенство ќе води подмладен тим, кој ќе се бори со: европскиот првак Шпанија, секогаш незгодната Хрватска, редовниот ривал Исланд, како и азиските селекции Јапонија и Бахреин, за кои се вели дека се „меч со две острици“.

Со вакви опасни противници, бодрењето на нашите ракометари од трибините во Минхен ќе биде голем поттик за победа.


Македонски Телеком и оваа година, како партнер на ракометната федерација  испраќа група навивачи во Германија, кои беа избрани по случаен избор, откако точно одговорија на неколку прашања за ракомет на Фејсбук страницата на Телеком. Среќните фанови ќе го бодрат нашиот тим на натпреварите со репрезентациите на Јапонија, Бахреин и Хрватска.

Нам пред малите екрани ни останува да навиваме како да сме навистина во Минхен. Доаѓа она време од годината кога сите се сплотуваме, почнува ракометната треска, Светското првенство 2019. Да навиваме за Македонија!


Можеби ќе ве интересира

Неверојатната приказна за тоа како Пепси стигна во Македонија

Неверојатната приказна за тоа како Пепси стигна во Македонија

“ЗА НЕД ДО” со камп за преживување во битолско Гопеш

“ЗА НЕД ДО” со камп за преживување во битолско Гопеш

Кои улици утре ќе бидат без вода за пиење

Кои улици утре ќе бидат без вода за пиење

Компаниите од Индустриска зона Визбегово утре на протест

Компаниите од Индустриска зона Визбегово утре на протест

Акцијата за плаќање на заостанатите сметки за вода и смет без камата трае до 28 јуни

Акцијата за плаќање на заостанатите сметки за вода и смет без камата трае до 28 јуни

Дали Крушево може да стане регионален центар за спортки и културен туризам?

Дали Крушево може да стане регионален центар за спортки и културен туризам?

Водоснабдувањето во Сопиште е нормализирано

Водоснабдувањето во Сопиште е нормализирано

Кои улици се без вода за пиење

Кои улици се без вода за пиење

Македонскиот бренд OTTIMO креира пеперушки за оскаровски изглед

Македонскиот бренд OTTIMO креира пеперушки за оскаровски изглед