23 Јуни, 2018
0.3545
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Растот НУЛА, а банкарските профити РЕКОРДНИ

Објавено во: Економија 13 Март, 2018

Над 106 милиони евра заработиле македонските банки минатата година. Профитот на банкарите во годината во која македонската економија имаше нула економски раст е највисок во историјата. Во 2016 година сите банки заработија 102 милиони евра, што практично значи дека минатат година профитот по оданочување е за четири милиони евра повисок и автоматски тоа е најдобрата година за македонските банки во кои сепак капиталот е доминантно странски. Но, профитите не ги делат сите банки еднакво. И лани малите банки биле во загуба вредна 472 илјади евра. Групата средни банки прикажала добивка од 11,5 милиони евра, додека четирите големи банки заработиле за една година фантастични 95,6 милиони евра.

ОД ПРОВИЗИИ 71 МИЛИОН ЕВРА

Според податоците од годишните биланси кои ги објави Народната банка, лани вкупните нето приходи на банките од камати изнесуваат речиси 255 милиони евра. А само од провизии и надоместоци изнесуваат дури 71 милион евра.

Ако се анализираат само каматите банките од домаќинствата лани од камати за кредитите кои ги земале наплатиле 150 милиони евра.

Инаку банките имаат приходи и расходи по повеќе основи. Меѓу тие останатите приходи кои вкупно изнесуваат 51 милион евра, највисоки се приходите кои се водат како капитални приходи од продажба на средствата кои пак се 16,3 милиони евра.

Заклучно со третиот квартал лани вкупната добивка на банкарскиот сектор беше 75 милиони евра, што значи дека само во последниот квартал прикажале добивка од над 31 милион евра или вкупната заработка за цела година е речиси 106,5 милиони евра.

ВИСОКИ КАМАТИ

Домашните банки се едни од најдобрите компании во земјава и со години тие имаат неверојатни заработки. Банкрскиот сектор остана имун и на политичките турбуленции и покрај тоа што во кулминацијата на кризата, дел од граѓаните ги повлекуваа депозитите. Сепак ниту една криза не влијаеше на нивните заработки. Дел од економските експерти сметаат дека е добро што македонскиот банкарски сектор и низ кризата покажа исклучителна стабилност. Велат дека заработките сепак се должат на високите приходи од каматите на кредитите кои и покрај падот на приносите на светско ниво кај нас остана високи. Од друга страна, каматите на штедењето паднаа на историско најниско ниво. 

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Започна изградбата на патот Ранковце - Крива Паланка

Започна изградбата на патот Ранковце - Крива Паланка

Месечен раст на нето-платите

Месечен раст на нето-платите

Директори се вработуваат по избори, а „ситни“ службеници пред гласање

Директори се вработуваат по избори, а „ситни“ службеници пред гласање

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Комисијата за трговски марки ќе го „чешла“ Централниот регистар?

Комисијата за трговски марки ќе го „чешла“ Централниот регистар?

Скапиот пресадувач на дрва бил употребен само еднаш до сега

Скапиот пресадувач на дрва бил употребен само еднаш до сега

Еве колку ќе плаќаме секоја година до 2048-та за првата 30 годишна обврзница

Еве колку ќе плаќаме секоја година до 2048-та за првата 30 годишна обврзница