17 Август, 2022
0.0294

Ројтерс: Нов пакет американска воена помош за Украина во вредност од една милијарда долари

Објавено во: Свет 06 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Следниот пакет безбедносна помош од администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден за Украина се очекува да изнесува една милијарда долари.

Тоа ќе биде еден од најголемите пакети помош до сега и ќе вклучува муниција за оружје со долг дострел и оклопни медицински транспортни возила, рекоа три извори за Ројтерс со знаење по ова прашање.

Пакетот треба да биде објавен уште во понеделник, изјавија неименувани извори за Ројтерс. Од рускиот напад на Украина на 24 февруари, САД и испратија на таа земја помош во вредност од околу 8,8 милијарди долари.

Официјалните лица, говорејќи под услов да не бидат именувани, рекоа дека претседателот Бајден сè уште не го потпишал новиот пакет за помош во оружје и предупредија дека пакетот може да се промени пред да биде потпишан.

Доколку биде потпишан во сегашната форма, вредноста би била 1 милијарда долари и би вклучувала муниција за HIMARS, муниција за ракетниот систем земја-воздух НАСАМС и дури 50 оклопни транспортери М113.


Можеби ќе ве интересира

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?

ДАЛИ Е ОВА ИЗЈАВАТА ШТО СИТЕ ЈА ОЧЕКУВАА? ШОЈГУ: Русија нема потреба да користи нуклеарно оружје

ДАЛИ Е ОВА ИЗЈАВАТА ШТО СИТЕ ЈА ОЧЕКУВАА? ШОЈГУ: Русија нема потреба да користи нуклеарно оружје