21 Мај, 2018
0.3310
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Русите би ги заштитиле американците со анти-ракетни системи

Објавено во: Свет 11 Февруари, 2018

Доколку американците се плашат од воздушни закани руската воена компанија Rostec е подготвена да ги заштити со нивниот препознатлив анти-ракетен систем S-400 кој веќе е активиран во земја членка на НАТО. Турција нарача пратка со мобилниот анти-ракетен систем S-400 во договор вреден 2,5 милијарди долари со што ќе ја зајакне својата одбрана.

Сегеј Чемезов, директорот на државната руска компанија Rostec во интервју за The Wall Street Journal истакна дека Русија е подготвена да им достави и продаде ракетни системи на било која нација која се смета дека е под закана и да ги купи најефикасните системи S-400 кои се наменети за одбрана, а не за напад. 

Во САД, особено на Западниот брег владее голем страв од можна ескалација на односите со Северна Кореја од каде би биле испукани ракети со голем дострел кои може да погодат густо населени градови и да предизвикаат масовни жртви. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

(ФОТО)Најинтересниот момент од Кралската свадба според социјалните мрежи

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Oд Мајк Пенс стигна охрабрување за Ципрас и Заев

Познат режисер обвинет за силување

Познат режисер обвинет за силување

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(КРАЛСКА СВАДБА) Како ѝ се оддаде почит на покојната принцеза Дијана?

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре