25 Март, 2018
0.0594

САД бара да се уапсат двајца српски радикали

Објавено во: Свет 06 Декември, 2017

САД бара од Србија апсење на членовите на Српската радикална партија Петар Јојиќ и Вјерица Радета.

„Ја повикуваме Владата на Србија да соработува со механизмот на Меѓународните кривични судови и да изврши налози за апсење“- рече претставничката на САД на седницата на Советот за безбедност на ОН, на која беше разгледуван последниот извештај за работењето на Хашкиот трибунал. 

Министерката за правда на Србија, Нела Кубуровиќ вели дека трибуналот практикувал ,,селективна правда“.  Таа го објасни своето тврдење преку фактите дека од вкупно обвинетите 161 лице, 109 биле Срби, 33 Хрвати, 10 Бошњаци, 7 Албанци и двајца Македонци. Правосилно се завршени постапките против 156 лица. Повеќе од 70 проценти од нив биле Срби, 19 проценти Хрвати, 6 проценти Бошњаци, а само два проценти Албанци. 

Можеби ќе ве интересира

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Герасимов: Насекаде имаме ракетни системи со голем дострел

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Судири со полицијата на протестите во Каталонија

Видео: Марс или руски Сочи?

Видео: Марс или руски Сочи?

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

(ВИДЕО+ФОТО) НОВИ СУДИРИ ВО КАТАЛОНИЈА: Има над 20 повредени

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

ПОЧИНА ПОЛИЦАЕЦОТ ХЕРОЈ: Го даде животот за да ги спаси заложниците

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

СЕ БАРА ДА УПЛАТАТ И ПАРИ: Шпанија ќе им суди на 25 каталонски сепратисти

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

Експлозија во Авганистан, најмалку 15 лица загинати

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа