07 Октомври, 2022
0.0258

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

Објавено во: Свет 07 Август, 2022

Добивај вести на Viber

САД го обвинија Пекинг за „провокативни“ и „неодговорни“ дејствија по тврдењето на Тајван дека кинеските воени вежби симулираат напад на островот.

„Овие активности претставуваат значителна ескалација во напорите на Кина за промена на статус кво. Тие се провокативни, неодговорни и го зголемуваат ризикот од погрешни проценки. Тие, исто така, се спротивни на нашата долгогодишна цел за одржување на мирот и стабилноста во Тајванскиот Теснец“, соопшти Белата куќа.

Вчера Тајван реагираше на вежбите на кинеската армија, кои траат веќе четири дена поради посетата на претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Ненси Пелоси, на Тајван, јавува Би-Би-Си. Кина ја гледа посетата како провокација бидејќи го смета Тајван за дел од својата територија.

Тајванското Министерство за одбрана вчера соопшти дека кинеските бродови и авиони извеле вежби во Тајванскиот Теснец во текот на викендот, при што некои ја преминале средната линија – неофицијалниот тампон што ги раздвојува двете страни.

Тајванската војска соопшти дека одговорила „соодветно“ на вежбите, кои ги опиша како симулирање напад на островот.

Пекинг не ги коментираше последните вежби, кои треба да завршат денеска.

Вашингтон ја обвини Кина за ескалација на тензиите во регионот. 

Можеби ќе ве интересира

Лукашенко го испитува пулсот на народот и повика на општа мобилизација

Лукашенко го испитува пулсот на народот и повика на општа мобилизација

Санкции за Кадиров, Медведев, Шојгу и многу други

Санкции за Кадиров, Медведев, Шојгу и многу други

Резников до руските војници: Гарантираме веднаш живот, безбедност и правда за сите кои одбиваат да се борат

Резников до руските војници: Гарантираме веднаш живот, безбедност и правда за сите кои одбиваат да се борат

ПУТИН ДОБИВА РАЗНИ ПОДАРОЦИ ЗА РОДЕНДЕН, НО ЕДЕН ПОСЕБНО ГО ИЗНЕНАДИЛ: Нешто еротско за лидерот на Кремељ

ПУТИН ДОБИВА РАЗНИ ПОДАРОЦИ ЗА РОДЕНДЕН, НО ЕДЕН ПОСЕБНО ГО ИЗНЕНАДИЛ: Нешто еротско за лидерот на Кремељ

ОД ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОБИТНИК НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР: Кој е белорускиот активист за човекови права, Алес Бјалиатски

ОД ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОБИТНИК НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР: Кој е белорускиот активист за човекови права, Алес Бјалиатски

Лавров: Зеленски презентираше уште еден доказ за заканите на Киев

Лавров: Зеленски презентираше уште еден доказ за заканите на Киев

НЕПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ОД ЖИВОТОТ НА ПУТИН И НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО - што говори книгата од тројца руски новинари кои го интервјуирале по неговото доаѓање на власт

НЕПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ОД ЖИВОТОТ НА ПУТИН И НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО - што говори книгата од тројца руски новинари кои го интервјуирале по неговото доаѓање на власт

СЕ СООЧУВАМЕ СО МОЖНОСТА ЗА ТАКТИЧКИ НУКЛЕАРЕН НАПАД ОД ПОЛСКА: Лукашенко предупреди

СЕ СООЧУВАМЕ СО МОЖНОСТА ЗА ТАКТИЧКИ НУКЛЕАРЕН НАПАД ОД ПОЛСКА: Лукашенко предупреди

СО ГОЛЕМ КУЈНСКИ НОЖ НАПАЃАЛ ЛУЃЕ НА УЛИЦИТЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Двајца мртви, шестмина ранети!

СО ГОЛЕМ КУЈНСКИ НОЖ НАПАЃАЛ ЛУЃЕ НА УЛИЦИТЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Двајца мртви, шестмина ранети!