18 Мај, 2021
0.0202

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ИНДИЈА: Властите молат за кислород и друга помош, денеска стигна асистенција од Германија, САД и други земји

Објавено во: Свет 02 Мај, 2021

Корона вирусот е во смртоносен поход во Индија алармираат светски здравствени организации по вчерашниот најтежок ден во оваа најбројна земја. Таму вчера, само за 24 часа беше евидентиран највисок број починати и највисок број новозаразени од почетокот на епидемијата во светот. Беа регистрирани 3.689 починати и речиси 400.000 новозаразени, со што вкупниот број достигна речиси 20 милиони луѓе.  

Здравствените власти на Индија бараат меѓународна помош, бидејќи повеќе нема место во болниците, а нема ни кислород за хоспитализираните. Здравствениот систем е пред целосен колапс, па денеска пристигнува помош од САД, Германија и други земји кои ветија поддршка.

Индија е прва земја во светот која завчера надмина 400 илјади случаи дневно. И покрај тоа што властите дозволија да се вакцинираат сите над 18-годишна возраст, имунизацијата против Ковид-19 се одвива бавно заради недостигот од вакцини. Вчера биле вакцинирани само 86.000 луѓе во земјата која брои над милијарда жители. 


Можеби ќе ве интересира

Европска земја ги укинува маските на отворено

Европска земја ги укинува маските на отворено

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ВТОРА НЕДЕЛА ПАЃА БРОЈОТ НА ИНФИЦИРАНИ И ПОЧИНАТИ - Тедрос сепак предупредува: Ковид 19 е далеку од крајот

ВТОРА НЕДЕЛА ПАЃА БРОЈОТ НА ИНФИЦИРАНИ И ПОЧИНАТИ - Тедрос сепак предупредува: Ковид 19 е далеку од крајот

ФАЈЗЕР МОЖЕ ДА СЕ ЧУВА ВО ОБИЧЕН ФРИЖИДЕР И ДО ЕДЕН МЕСЕЦ - ЕМА со нова препорака

ФАЈЗЕР МОЖЕ ДА СЕ ЧУВА ВО ОБИЧЕН ФРИЖИДЕР И ДО ЕДЕН МЕСЕЦ - ЕМА со нова препорака