22 Април, 2018
0.0791

Суровата храна е здрава: мит или вистина

Објавено во: Стил 17 Декември, 2017

Во светот расте бројката на приврзаниците на хранење по принципите на сурова храна. Кај нас ова во минатото се практикувало за време на постите. Во поново време, овој тренд има се поголем број на приврзаници.

Една студија на ЕУ, покажала дека органско овошје и зеленчук имаат дури до 50% повеќе антиоксиданти, кои научниците сметаат дека може да го намалат ризикот од рак и срцеви заболувања. Тие исто така имаат повеќе витамини и минерали, како што се железо и цинк. Според други неодамнешни студии, органската храна е подобра во борбата против ракот. И луѓето кои јадат органска храна имаат подобар имунолошкиот систем, подобри навики за спиење и се со помала веројатност да бидат дебели, отколку кога се јаде „конвенционална“ храна.

Предностите на органска храна најголеми се за бебињата. Просечното бебе е родено со 200 токсини и канцерогени материи во телото. 

Според нутриционистот Дрвошански, да, суровата храна е исклучително здрава! 

Повеќе за суровата храна читајте на Женски магазин, овде!

Можеби ќе ве интересира

Кои состојки се најдобри и најлесни за јадење пред спиење?

Кои состојки се најдобри и најлесни за јадење пред спиење?

Видео: Топ 10 серии наменети за интелигентна публика

Видео: Топ 10 серии наменети за интелигентна публика

Најдобриот саем за љубители на стилизирани мотори - Естетика која исчезнува

Најдобриот саем за љубители на стилизирани мотори - Естетика која исчезнува

Видео: Подводен апартман е новиот хит на Малдивите

Видео: Подводен апартман е новиот хит на Малдивите

Гастрономски експеримент ги спои крофните и бургерите

Гастрономски експеримент ги спои крофните и бургерите

„Исцелител“ најдобар дебитантски филм во Југоисточна Европа

„Исцелител“ најдобар дебитантски филм во Југоисточна Европа

Симптоми кои може да ги препознаете за вишок на шеќер во крвта

Симптоми кои може да ги препознаете за вишок на шеќер во крвта

Колку ќе заработува Роналдо со новиот договор

Колку ќе заработува Роналдо со новиот договор

Чуден експеримент за откажување од цигари

Чуден експеримент за откажување од цигари