05 Декември, 2019
0.0204

ТЕШКА ПОЗИЦИЈА: Турција ќе загуби 3 милијарди долари од Брегзит без договор

Објавено во: Свет 09 Септември, 2019

Турција би можела да изгуби до 3 милијарди долари во трговијата како резултат на „Брегзит“ без договор, предупреди турскиот министер за трговија Рухсар Пеќан, цитирана од Ројтерс.

Таа додаде дека многу турски компании не се свесни за последиците од ваквото сценарио.

Говорејќи на турско-британски бизнис форум во Истанбул, Пеќан рекла дека загубите ќе бидат резултат на зголемувањето на Велика Британија во увозните давачки по Брегзит во сектори, вклучително металургија, автомобилски и текстилната индустрија.

Очекуваме најпогодените сектори да бидат автомобилската со загуби до 1,2 милијарди американски долари, текстилната индустрија со загуби од 1,3 милијарди американски долари и трговија со електроника и домашни уреди - 500 милиони долари, рекла Пеќан.

За жал, дури и ако Велика Британија и ние сакаме да потпишеме договор за слободна трговија, не можеме да го сториме тоа заради нашите меѓународни заложби со ЕУ, додаде таа.

Пеќан смета дека Секторот за трговија ќе започне со тури низ земјата за да ги информира компаниите за потенцијалното влијание врз Брегзит без договор.

Изгледа дека договорот за Брегзит ќе биде добар развој, но договорот за „Брегзит“ ќе го стави бизнисот на Турција во тешка позиција, рече министерот за трговија.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) ПЛАН НА САУДИЈЦИТЕ: Во пустина ќе никне град

(ФОТО+ВИДЕО) ПЛАН НА САУДИЈЦИТЕ: Во пустина ќе никне град

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

Ја нарече Грета луда и опасна

Ја нарече Грета луда и опасна

Изградил лажен граничен премин за да шверцува мигранти

Изградил лажен граничен премин за да шверцува мигранти

ДОБИ ХУМАНА ФУНКЦИЈА - Федерика Могерини во тимот на Гутереш

ДОБИ ХУМАНА ФУНКЦИЈА - Федерика Могерини во тимот на Гутереш

НОВ МА Е НАЈБОГАТ КИНЕЗ: Сонародникот на Џек го стигна основачот на Алибаба

НОВ МА Е НАЈБОГАТ КИНЕЗ: Сонародникот на Џек го стигна основачот на Алибаба

ТРУДО И ЏОНСОН СЕ ПРАВДААТ: Од каде идејата дека го исмевавме трамп?-Глупости!

ТРУДО И ЏОНСОН СЕ ПРАВДААТ: Од каде идејата дека го исмевавме трамп?-Глупости!

Заев е „реален оптимист“, но што вели Макрон за проширувањето?

Заев е „реален оптимист“, но што вели Макрон за проширувањето?

(ФОТО) ПРИКАЗНА ОД СИЕРА ЛЕОНЕ: Сиромашно момче од ѓубре направило бизнис

(ФОТО) ПРИКАЗНА ОД СИЕРА ЛЕОНЕ: Сиромашно момче од ѓубре направило бизнис