15 Ноември, 2019
0.0197

Трамп се среќава со водачите на Јапонија и Јужна Кореја за да разговара за заканата од Северна Кореја

Објавено во: Свет 16 Септември, 2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, ќе се сретне со лидерите на Јапонија и Јужна Кореја во Њујорк, за да разговараат за "итната" севернокорејска закана, пренесува AFP, повикувајќи се на изјава од Белата куќа. 

Американскиот претседател ќе биде домаќин на вечера со јапонскиот премиер Шинзо Абе и водачот на Јужна Кореја, Мун Џеин, на маргините од Генералното собрание на ОН. 

"Последното лансирање на ракета од Ким Џонг Ун докажува дека ова е еден од најитните и опасни проблеми на безбедноста, кои светот ги има", изјавил советникот за национална безбедност на Трамп Макмастер. 

Во понеделникот, претседателот ќе оствари средби со францускиот колега Емануел Макрон и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, за да разговараат за Иран.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КУЌИ ОД 40 КВАДРАТИ: Минлив тренд или се почесто ќе ги има во иднина?

(ВИДЕО) КУЌИ ОД 40 КВАДРАТИ: Минлив тренд или се почесто ќе ги има во иднина?

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?